Móda

Dámské kabáty

I ochranný oblek proti zimě a větru může vypadat stylově, když se umí správně vybrat. Dámské kabáty jsou praktické a trendy, a jelikož je lze pořídit v mnoha střihových provedeních, snadno sednou každé postavě. Historické kořeny kabátu spadají velmi hluboko do minulosti, odívali se totiž do nich už pravěcí lidé, jež pochopili, že proti chladnému počasí se musí chytře, zároveň to jde ale i elegantně.

Více

I když mají kabáty téměř jednotný střih a obecně dosahují délky po kolena, nemusíte se obávat, že by kabát tlumil vaši osobní image. Kreativnosti jim totiž přidávají jejich barevné variace, dále různé ozdobné detaily, jako jsou lemy nebo kožešiny, či asymetrický střih. Dámské kabáty se dají pořídit v provedení jak pro jarní, tak zimní měsíce, k dostání jsou i lehké jarní kabáty. V dámských kabátech se snoubí elegance s praktičností, neboť umí odolat chladu, větru a sněhu, ale to vše při zachování elegantního vzezření a střihu, který krásně vykresluje postavu.

Druhy dámských kabátů

Kabáty se rozdělují na různé typy, jako je například havelock, pelerína, kaban, redingot, raglán, apod. Rovněž je lze rozlišovat podle délky, jež může být do pasu, poté do poloviny stehen až po kolena nebo rovnou po kotníky. Délku je dobré vybírat podle výšky postavy, protože třeba dlouhý kabát by mohl nízkou postavu opticky zmenšovat.

Kvalitní dámské kabáty jsou vyráběné z vlny, která svými vlastnostmi výborně obstojí proti dešti a větru, nebo kašmíru, který zase spolehlivě zahřeje. Cena kabátu z některého z těchto materiálů je ale podstatně vyšší, než u obyčejného flaušového, bavlněného nebo kabátu z umělých vláken. Dobrou alternativou jsou ještě například dámské kabáty s podšívkou z peří. Dalším aspektem u dámského kabátu jsou již zmíněné doplňky, mezi které patří například kapuce, vysoký límec, kožešina a další zajímavé detaily. Při výběru dámského kabátu se zaměřte také na druh zapínání, které může být na knoflíky nebo na zip.

Dlouhé noci nebývají jenom v zimě, jak zpívá známá česká skupina Kabát, ale také během ostatních ročních období, když s sebou nemáte žádný ochranný svršek. I v létě se noc může zdát velmi dlouhá, když musíte za studeného večera čekat bez kabátu nebo bundy. Dámské kabáty (mrkněte třeba na Heureku) jsou módní záležitostí samy o sobě, neboť je lze skombinovat naprosto k čemukoliv a sluší naprosto jakékoliv postavě. Jejich praktičnost, spočívající v ochraně před deštěm a větrem, vedla k jejich velké oblibě už v pravěku, kdy se pravěcí lidé oblékali do rohoží ze slámy nebo trávy, a nosily je stejným způsobem, jako my kabáty.

Dříve se považovaly za vhodnější oblečení pro muže gentlemany, ale později jejich užitečnost objevily i ženy, a tak lze dnes v obchodě zakoupit dámský kabát, jenž lze uplatnit po celý rok jako vhodný svrchní oděv. Dámy kabátu využívají nejen z důvodu jeho funkčnosti, neboť opravdu dokáže udržet v teple a dešti zamezuje přístup, ale také pro jeho elegantní styl a perfektní střih, který dokáže vyčarovat naprosto dokonalou postavu.

Typy dámských kabátů

Podle střihu kabátu lze rozlišovat určité kategorie tohoto oblíbeného svršku.

  • Nejzákladnějším typem dámského kabátu je jistě kaban. Jedná se o mladistvý a elegantní střih kabátu délky přibližně po kolena, který je v pase mírně stažený, aby dal vyniknout postavě. Zapínání bývá nejčastěji ve dvou řadách.
  • Jistým druhem kabátu je také pelerína, která do jisté míry může připomínat pončo. To se ale obléká přes hlavu, kdežto pelerína funguje spíše jako hábit nebo plášť. Nemá rukávy ani kapsy a zapíná se na krku na jeden knoflík.
  • Za specifickou kategorii platí také kabát tzv. havelock, který je stejný jako kaban, ale má na rozdíl od něho jenom jednu řadu knoflíků.
  • Jako poslední je potom redingot, který stylem může trochu připomínat frak. Jeho vrchní část kopíruje tělo, ale spodní se větví a rozšiřuje směrem dozadu stejně jako pánský frak. Tento druh kabátu vypadá velmi zajímavě a neokoukaně.

Jarní kabátek

Jaro se vyznačuje aprílovým počasím – chvíli prší, chvíli svítí slunce, pak začne sněžit, aby nakonec mohlo být pětadvacet ve stínu. V podstatě to tedy znamená, že potřebujete univerzální kabát, který zvládne fungovat ve všech těchto nešvarech počasí, aniž byste z toho vy vyšla promoklá nebo promrzlá. Obecně by látka jarního kabátku měla být lehčí, aby už tolik nehřála, především by ale měla být nepromokavá a nepropustná pro vítr.

U jarních kabátů se nebojte sáhnout po střizích volnějších od postavy, tedy kabátů, které vás nebudou tolik obtahovat. Vhodné jsou barvy, jako je olivově zelená, krémová nebo světle hnědá. Samozřejmě ale nemůžete nic zkazit klasikou typu černá. Jarní kabátek se pro svou lehkost dá snadno nosit například k sukni, ale i ke kalhotám nebo přes šaty. Pro jaro převládají spíše méně výrazné variace, neboť už ho nebudete nosit celý den, ale jenom při chladnějším počasí.

Letní kabátek

I když je léto teplé, noci oproti parnému dni bývají studenější a tedy vyžadují přítomnost nějakého svršku, který bude dostatečně teplý, aby zahřál, ale přitom byl skladný na nošení. Letní dámský kabátek by měl být z lehkého materiálu, který je praktický především v případě, že přijde nenadálý poryv větru. Už se tak striktně nevyžaduje nepromokavost, neboť prim hraje právě zmíněná neprofouknutelnost. I když do jisté míry je tu nutná propustnost opačná, tedy vzdušnost a funkčnost, aby teplý vzduch zpod kabátu odcházel ven a vy se nepotila.

Dámské letní kabátky mohou hrát všemi barvami, neboť nepředstavují něco, co byste na sobě měla celý den. A pro tato příležitostná nošení nevadí ani výrazné barvy nebo neobvyklé střihy. Letní kabátek může být například výrazně kratší nebo mít rozevlátější střih, protože je důležitá to, aby tělo pod látkou dýchalo. Velmi často jsou letní kabátky i bez knoflíků a zipu, stačí jenom opasek, kterým jej zavážete jako župan.

Podzimní kabátek

Podzimní paleta je prakticky nevyčerpatelnou studnicí barev, které si pohrávají na listech v záři usínajícího slunce. Ovšem ne vždycky takto idylický podzim bývá, často přichází déšť, který tyto barvy rozpíjí a vytváří vlastní hnědé variace. V tomto období hrají prim dámské kabáty nepromokavé ze šustivého materiálu či kůže, který ani vítr neprofoukne. Na sklonku podzimu již mohou být vystřídány teplejšími materiály s příměsí vlny, které ochrání proti Martinově bílému koni.

Kromě toho by dámské podzimní kabáty měly obsahovat v základní výbavě kapuci a vysoký límec, se kterým se vám lépe bude bojovat proti rozmarům počasí. Dámské podzimní kabáty by střihem měly trochu přiléhat a nedávat tak prostor větru, který by mohl nepříjemně ofouknout. Barvy pro tyto období jsou korespondující s přírodou, tedy vínová, hnědá a žlutá. Všechny tyto teplé odstíny vás zahřejí během chladnějších podzimních večerů, kdy budete muset vyrazit ven, i když počasí je nepříjemné.

Zimní kabátek

Nejčastěji si ženy kupují dámské kabáty právě na zimu. Jsou elegantním doplňkem celého outfitu, neomezují tolik v pohybu a nepřipadáte si v nich velká, jako je tomu například u péřových bund. Ty ale na rozdíl od některých kabátů zahřejí. Sehnat totiž kvalitní dámský zimní kabát není zrovna jednoduché, obzvlášť pokud jej chcete za „lidovou cenu“.

U zimního dámského kabátu je důležité, aby obsahoval co největší procento vlny, která je právě to, co vás zahřeje. Na omak by měl být kabát silnější a po chvilce zkoušení by vám v něm mělo být náležitě teplo. Dalším dobrým materiálem je kašmír, ovšem u něho sáhnete výrazně hlouběji do kapsy, než v případě vlny. Střih je dobré spíše praktický, než esteticky lákavý, protože hlavním úkolem tohoto kabátu bude, aby vám nebyla zima. Lepší je tedy volit rukávy rovného dlouhého střihu, stejně tak kabát by měl být víceméně na tělo.

Délka by měla dosahovat alespoň pod zadeček, aby kabát splnit svůj účel. Dobré je také to, aby měl kabát vysoký límec, kapuci a samozřejmě kapsy, kam si lze schovat ruce před chladem.

Střih kabátu

Dalším aspektem u dámského kabátu je jeho střih. Typickým znakem, kterého si všimnete, je délka. Ta je určující nejen z praktického hlediska, ale také kvůli typu vaší postavy.

Kratší kabáty se pohybují v délce od zadečku po kolena. Tato délka sedne jakékoliv postavě, využít by jí měly ale především dámy s typem postavy jablíčko a hruštička, neboť zmírňuje nedostatky postavy. Do poloviny stehen sahající dámský kabát už je poměrně dlouhý a omezuje trochu v pohybu, přesto se ještě jedná o často viděný módní kousek.

Dámský kabát délky po kotníky se hodí především k ženám štíhlé a vysoké postavy, které v něm budou vypadat perfektně. Kromě délky lze střih rozlišovat i podle celkového stylu kabátu. Kabát totiž může být klasického rovného střihu, kterým nelze nic zkazit.

Modernější střih zúžený v pase dává potom vyniknout tvaru postavy, neboť odvede pozornost od pasu k ramenům. V poslední době jsou dále populární tzv. oversized modely kabátů, které, jak již název napovídá, jsou nadměrné.

Ženy, které nosí tento styl kabátů, který je mnohem větší, než ony potřebují, by měly mít štíhlejší postavu, jinak by se mohlo stát, že je kabát bude opticky zvětšovat. Kromě těchto častých střihů lze na ramínkách v obchodech nalézt i střihy asymetrické nebo netradiční, které na první pohled zaujmou.

Kde se inspirovat?

K inspiraci, samozřejmě, můžete použít náš web. Případně existují další srovnávače, např. kabáty na Glami, dále existuje konkurenční web Shopalike, ultimátně Heureku zmíněnou v textu nahoře.