Móda

Dámské sandály

Sice se říká, že by si člověk měl zachovat chladnou hlavu a nohy v teple, ale v případě horkých letních dní to zase tak moc neplatí. I když hlavu si zchlazenou nechte, nohy je lepší i ze zdravotních důvodů spíše ochlazovat v pohodlných a vzdušných sandálkách.

Více

Dámské sandály jsou vhodnou obuví především pro teplá období, kdy je zapotřebí nechat nohy větrat, aby se nezapařovaly a nedocházelo tak k infekcím nebo plísním. Nohy potřebují v létě spíše volnost, což mohou spolehlivě zaručit dámské sandály. Ty nemusí být jenom dalšími univerzálními botami do vašeho botníku, neboť dámské sandály se hodí pro mnoho příležitostí. Zvládnou elegantní schůzku, vydrží pro uběhnutí maratonu, ochrání vaši nohu před spálením, když jdete do vody přes písek, a obecně vás během celého dne uchrání od nepříjemného vedra.

Dámské sandály jsou jednoduše přesně ta pravá výbava pro každé léto, ať už se nese v pracovním nebo prázdninovém duchu.

Ověřený design

První sandály si na sebe obouvali už lidé od středověku. Dochovaly se nám důkazy nejen z Egypta, jemuž ještě vládli faraoni, ale i z antického Říma a Řecka. Vlastně i slovo „sandále“ pochází z řečtiny, kde se v jisté době nosily dokonce dva druhy sandálů, které se rozlišovaly podle typu a tvrdosti podrážky. Dnes máte na výběr samozřejmě mnohem více modelů dámských sandálů, záleží jenom na vás, pro jakou příležitost a akci je potřebujete.

Obecně ale platí, že sandály mají ověřený design, který sedí nejen noze, ale celkově vyhovuje tělu. Dámské sandály nechávají z větší části nohu volnou, a proto jsou v létě perfektně prodyšné. Zároveň jsou výrazně úsporné, protože na jeden pár sandálů padne mnohem méně materiálu, než na klasickou krytou botu. Většina sandálů se skládá z pevné pryžové nebo korkové podrážky, na které jsou kožené nebo syntetické opasky, kterými se bota přichytí k noze. Odlišný je počet i styl zapínání pásků, který je otázkou jednak módy jednak praktičnosti.

Dámské sandály podle podpatků

Stejně jako u lodiček nebo jiných dámských bot, i dámské sandály se dají rozlišovat podle výšky a velikosti podpatků. Úplně ploché dámské sandály nejsou příliš pohodlné a nelze je nosit na delší vzdálenosti, nebo jejich tvar ani nepodporuje nožní klenbu. Přesto jsou oblíbené na nošení například k bazénu nebo jednoduše k vodě, protože se snadno nazouvají a noha v nich není celý den.

Bez podpatku jsou samozřejmě i sportovní modely, ale ty mají většinou správnou podrážku, vhodnou na delší chození. Dále mohou být dámské sandály na mírném podpatku, dalo by se říct až „kačence“, které jsou vhodné na každodenní nošení. Jsou pohodlné a zvládne na nich chodit naprosto jakákoliv žena. Jiné jsou potom dámské sandály na vyšším podpatku či dokonce jehlovém podpatku, které slouží především k optickému prodloužení nohou, vykukujících zpod krátké sukně nebo letních šatů. V případě letních dámských sandálů vypadají dobře i modely na platformě, které ale nejsou příliš dobrou volbou pro přehnaně společenské akce.

Dámské sandály podle příležitosti

Na každodenní nošení můžete obout téměř jakýkoliv model dámských sandál, ovšem nejpohodlněji se jistě budete cítit na menším podpatku. Příliš ploché boty svádějí k dopadání nohy na patu, což potom může způsobovat až bolení hlavy a kloubů. Na druhou stranu k vodě je jistě oceníte a to, jak v podobě klasických sandálů, tak žabek nebo pantoflí, které se rovněž řadí do kategorie sandálů.

Velmi elegantní modely dámských sandálů jsou další možnou podobou letních variací ve vašem botníku. Elegantní a stylové dámské sandály bývají na vyšším podpatku a pro jejich nošení najdete uplatnění především na společenských akcí, jako jsou různé oslavy, svatby nebo pohřby. Vyrazit v nich ale můžete i na rande nebo do práce na důležitou schůzku, ovšem vždycky myslete na to, na jak vysoký podpatek si troufáte, aby vaše chůze přitom vypadala přirozeně.

preloader