Móda

Dámské batohy

Nutnost nosit s sebou více věcí najednou pociťoval už člověk v pravěku. Tehdy se jednalo o různé vaky a ruksaky nebo pouhé popruhy látek, do kterých se věci balily a nosily na zádech.

Více

Trvalo ještě velmi dlouho, než si ale tyto praktické brašny našly cestu i do každodenního života, neboť původně přetrvávaly různé varianty kabelek či jiných cestovních tašek nošených v ruce. Dámské batohy jsou univerzální ve všech ohledech, neboť se hodí, jak na nošení do práce či do školy, tak na různé výlety nebo výpravy. Batoh je mnohem praktičtější než například taková kabelka, neboť díky dvěma popruhům se váha nákladu rovnoměrně rozloží a tudíž nedochází k deformování páteře.

U kabelek zůstává nevýhoda, že se nosí v ruce, což v případě přenášení těžkých věcí, představuje velký problém, stejně jako nošení kabelek na jednu stranu křížem přes tělo, díky kterým se ohýbá páteř. Na druhou stranu ale působí mnohem elegantněji.

Dámské batohy na každodenní nošení

Na klasické jednodenní nebo jiné krátké výlety a obyčejné nošení do práce či do školy namísto aktovky, jsou vhodné méně obsažné batohy kolem 15 až 30 litrů. Většina těchto batohů nemá žádnou konstrukci a skládá se tedy jenom z pěnových materiálů a látky, popřípadě může obsahovat lehkou až středně tuhou výztuhu, ale nebývá to tak obvyklé.

Důležité je, že tyto batohy jsou určeny opravdu jenom pro lehké náklady, i když samozřejmě unese několik učebnic či jiných dokumentů. Tyto dámské batohy jsou uzpůsobeny pro pohodlné nošení a celkově je jejich design přizpůsoben potřebné praktičnosti, proto v nich najdete velký počet kapes. Některé jsou přímo určeny na dokumenty nebo jiné texty, menší kapsy jsou vhodné na přenášení drobností, jako je mobil nebo peněženka. Často bývají doplněny i kapsami na propisky. Tyto městské batohy jsou oblíbené především jedinců, kteří v nich nosí věci do školy.

Dámské batohy na výpravu

Pokud se ale chystáte na nějaké delší túry či zkrátka chcete pevnější batoh na turistiku, budete se muset podívat po dámských batozích s konstrukcí. Obvykle jsou tyto batohy trochu větší než ty na každodenní nošení a jejich obsah se pohybuje mezi 40 až 60 litry. Jsou objemnější proto, aby se toho do nich vešlo víc, neboť se předpokládá, že potřebujete věci na více než jeden nebo dva dny.

Rovněž je turistickému účelu přizpůsobená i celková konstrukce batohu, která má mnohem rozložitelnější váhu, než jednoduchý klasický batoh. Je to dobré nejen pro vaše zdraví, ale i pro vaše pohodlí. Kromě látky a již zmíněné konstrukce bývají tyto batohy vybaveny síťovinou v oblasti zad, která má za úkol odvádět pot a celkově zajistit prodyšnost. Pro větší šajnšmekry jsou potom určeny expediční batohy, které se objemem pohybují mezi 60 až 90 litry. Mívají pevnou konstrukci, která zajistí pohodlné nošení a rozložení váhy nákladu. Kapsy bývají rozměrnější a zajištěné víkem.

Stylovost dámských batohů

I batožina má svůj design, který jí dodává určitý vzhled a styl. V posledních letech jsou velmi oblíbené retro batohy, které jsou rozměrově velmi malé a obvykle se zadělávají jenom na stahovací provázek. Mívají jednoduché barvy, jako je například hnědá, bílá nebo černá. Dále jsou na trhu klasické dámské batohy pro každodenní nošení, které hrají všemi barvami.

K dostání jsou s mnoha veselými motivy a logy, dále mají rozdílné barevné variace. Před výběrem takového batohu je vždy nutné zhodnotit, kam ho nejvíce budete nosit a přizpůsobit tomu svou volbu. S tím souvisí i střih a provedení a počet kapes. Ačkoliv barvy rozjasňují život, někdy je nutné je omezit z důvodu vhodnosti. Například do práce se vám bude hodit spíše elegantní dámský batoh nebo rovnou kožený.