Móda

Dámské svetry

Na chladnější počasí se musí chytře a to i obsahem skříně. Pletené kousky jsou stále velmi módní záležitostí, navíc jsou velmi vkusné a elegantní, přičemž ale hlavně zahřejí na srdci i na duši. Řeč je konkrétně o dámských pletených svetrech. Ačkoliv trendy svetry nejsou pletené jako od babičky s láskou v každém uzlíku, přesto si je lze snadno a rychle zamilovat.

Více

Jsou pohodlné, jsou vybrané a jsou měkké a teplé, takže i když je venku ošklivo a chladno, bude vám ve svetru krásně. Svetry za sebou sice mají dlouhou minulost, ale za to, že si dnes můžeme obléknout, vděčíme, dámy, Coco Chanel, jež zpřístupnila tento skvělý kousek dámským šatníkům. Do té doby nosili svetry pouze pánové. Svetry mají mnoho podob, v jednom se ovšem shodují a to, že zakrývají horní část těla a ruce, aby jejich nositeli bylo teplo.

Potom už se ale rozdělují na pulovery, které se oblékají přes hlavu a na cardigany, které jsou rozepínací. Rozdíly spočívají také ve výšce horního lemu, který může tvořit tzv. rolák.

Pletené oblečení poskytuje komfort hned na několika různých frontách. Jakmile se ozve chladnější počasí, ale přitom je potřeba se hodit do gala, dámské měkounké svetry tuto situaci efektivně vyřeší. Svetry jako takové jsou oblíbeným kouskem do dámského šatníku od 20. let minulého století, kdy byl vynalezen pletací stroj a svetrem se tak nemohl pyšnit už jenom ten, kdo měl šikovnou babičku. Pro ženy se průkopnicí v nošení svetrů stala Coco Chanel, která nevytvořila jenom originální dámský parfém, ale také působila jako jakási vizionářka v módním průmyslu. Svetrové boom se udrželo dodnes, i když bylo na chvíli přerušeno v 90. letech vytahanými mikinami, které bylo pro toto období naprosto typické. Dámské svetry kombinují všechny praktické i estetické prvky, jednak v nich lze vyrazit do práce i za zábavou, jednak je v nich teplo a příjemně, což oceníte obzvlášť v chladnějším počasí.

Střihy a typy

Dámské svetry lze rozdělovat podle mnoha parametrů, z nichž asi nejjednodušší je dělení podle délky. Klasické svetry dosahují do oblasti pasu, takže plynule navazují na kalhoty nebo sukni. Ovšem lze narazit i na svetry kratší, které končí zhruba pod prsy. Ty jsou vhodné především jako doplněk k plesovým nebo jiným společenským šatům. Ovšem existuje i opačná varianta, tedy dlouhý svetr, který může mít jakoukoliv délku od pasu přibližně po kolena či dokonce do poloviny lýtek. Dámské dlouhé svetry vypadají velmi elegantně a slušivě, na druhou stranu ale mohou vykukovat zpod svršku, což není zrovna esteticky ladivé.

Takto dlouhé svetry bývají pouze na knoflíkové zapínání, ve většině případů ale nemají zapínání vůbec a jsou tedy tzv. volné. Zase se do nich lze ale pohodlně zabalit jako do deky. Další druhy zapínání dámských svetrů je samozřejmě na zip, které je sice praktické a rychlé, ale zároveň tak trochu kazí dojem z pleteného svetru. Mnoho kousků dámských svetrů se také navléká přes hlavu, a tedy žádné zapínání nepotřebuje. Mezi jejich nevýhody ale patří to, že si můžete rozmazat make-up nebo rozcuchat účes.

Svetry podle příležitosti

Dámské svetry se vyrábějí v různých podobách, ale jeden aspekt je pro ně společný a to, že je lze nosit během celého roku. I když se nám tu střídají roční období, vy svůj svetr oblíbený svetr obměňovat nemusíte, protože ho uplatníte kdykoliv a kdekoliv. Dámské svetry univerzálního charakteru jsou dostatečně elegantní, abyste v nich mohla vyrazit na mírně formální události, dostatečně pohodlné, abyste v nich vydržela celý den v práci a dostatečně flexibilní, abyste v nich mohla dělat parádu během zimních večerů, ale i při letním opékání u rybníka.

Takových univerzálních svetrů ale nenajdete tolik, proto je lepší být připravená a brát si svetr podle události. Na společenské události a formální příležitosti jsou vhodné svetry, co lze rozepnout tedy nikoliv přes hlavu, jednotné barvy a bez zbytečných průstřihů. Délka by měla dosahovat spíše do pasu, ale na některé příležitosti lze jít i ve svetru kratším nebo delším. Pro každodenní nošení jsou vhodné dámské svetry všech délek a střihů, typ je jenom nutné podřídit celé harmonii oblečení.

Svetry pro mladší dívky

I když mladší generace nechtějí nosit oblečení upletené od babičky a některé svetry na ně mohou být moc upjaté, lze v sortimentu dámských svetrů najít i mladistvé kousky. Dámské svetry pro mladší dívky jsou více rozevláté, ale zůstávají především pohodlné. Často jsou spojovány s výraznějšími barvami nebo nápisy, které mohou informovat i o smýšlení jedince, který je nosí. Svetry pro mladší generace jsou obecně mnohem odvážnější, což lze spatřovat nejen v jejich střihu, ale také barvách a motivech, které na nich lze najít.

Dámské svetry se vzory

Dámské svetry mohou být vytvořeny z různých materiálů, nejžádanější je ale klasická vlna. Ta má ty nejlepší schopnosti, které potom takovému svetru propůjčuje, při praní je ale nutné na ni dávat pozor, aby se nesrazila. Při pletení je možné na svetru vytvořit téměř jakýkoliv obrázek nebo vzor, záleží na pletací technice. Velmi oblíbené jsou nyní tzv. norské svetry, které na sobě mají typické severské znaky, mezi nimiž můžete poznat vločky, soby nebo sníh.

Takové svetry jsou poměrně silné a tedy i teplé, tudíž jsou naprosto ideální pro opravdu chladné počasí. Dají se ovšem pořídit také tenké dámské svetýrky, které slouží spíše jenom lehký přehoz přes ramena. Ty lze potom nosit skoro během celého roku, přičemž jejich využitelnost je nepřekonatelná. Mají totiž elegantní vzezření a na doplnění se hodí jak k prostému každodennímu outfitu, tak ke společenskému oblečení.

preloader