Móda

Pánské kabáty

Ačkoliv se říká, že gentlemani už vymřeli, pravdou je, že někteří přežili a schovávají se v záhybech společenských kabátů. Slušivý a elegantní svršek je přitažlivý pro oko a dámám velmi takoví muži imponují. Nosit pánský kabát ale není jenom o stylu, ale také o praktičnosti, neboť jeho možnosti využití jsou téměř nezměrné.

Více

Slabinu nemá ani v dalších požadavcích, jako je například to, že umí zahřát i ve velkých mrazech. Zkrátka a dobře by pánský kabát měl být součástí šatníku každého elegána, který chce vypadat trendy a přitom se tetelit teplem v měkké vlně nebo kašmíru. Pánské kabáty zvládnou zajistit v mžiku reprezentativní vzhled ať je jaro, léto, podzim nebo zima, neboť je lze opravdu nosit během celého roku. Ovšem v žádném případě není jeden jako druhý, aby všichni elegáni nevypadali stejně, máte na výběr z kabátů například podle jejich velikosti, délky, střihu, materiálu a barvy.

Dloooouhá historie pánských kabátů

Slovo kabát existuje již od počátku 14. století, což znamená, že klasické kabáty za sebou mají opravdu pestrou minulost. A vlastně tyto kořeny sahají ještě mnohem dál, neboť první dochovaný dokonce zrovna pánský kabát se nám zachoval na pravěkém lovci Ötzim, který zamrzl v ledu. Obecně se ale více toto svrchní oblečení začalo nosit ve středověku a s postupující dobou se dostávaly do módy různé střihy a tvary pánských kabátů.

Jakési boom pro kabáty odstartovalo 17. století, kdy se stal dostupným pro všechny vrstvy obyvatelstva. Jeho podoba se dlouho neměnila, měl vysoký límec, velký střih a přední zapínání na knoflíky. Dost často jej bylo možné vidět na vojácích, důstojnících a generálech či dalších armádních osobách jako součást jejich uniformy.

Během 19. století nosili kabát bezvýhradně všichni muži, neboť představoval elegantní svršek, vhodný do každé společnosti.

Výběr pánského kabátu

Podle příležitosti

Jak již bylo řečeno, mezi základní vlastnosti pánského kabátu patří elegance a stylovost. Ty mu byly dány do vínku především proto, aby bylo možné jej obléknout téměř pro jakoukoliv příležitost. A tak to i platí. Pánský kabát je univerzální kousek, který se hodí skoro ke všem druhům outfitů, kromě těch sportovního charakteru, což je pochopitelné, protože ani pánský kabát není na sport příliš vhodný. Ačkoliv je totiž elegantní, neposkytuje takovou míru volnosti, aby bylo možné v něm vykonávat nějaké náročnější pohybové aktivity.

Pánské kabáty jsou naopak vcelku úzké a to z toho důvodu, že v nich potom vynikne mužská postava. Na všechny ostatní akce nebo příležitosti je ale dostatečně vhodný, což znamená, že v něm můžete jet jak na různé události společenského rázu, kde je vyžadován určitý dress code, ale také na příležitosti domácího charakteru. Do práce, do školy, na návštěvu, na rande, do města, na menší procházku,… Tam všude vám bude dělat pánských kabát spolehlivého průvodce.

Podle střihu

Základní střihy pánských kabátů jsou dány především tvarem postavy. Například si lze pořídit kabát úzkého rovného střihu, který se hodí pro většinu mužských postav. Nikoho neurazí, ale také nic speciálního nezdůrazňuje. To potom umí kabát se zúženým pasem, díky kterému potom vyniknou ramena a celková podoba postavy. Jedná se o velmi moderní a žádaný střih. Podobnou záležitostí jsou také tzv. oversized kabáty, které pronikly do povědomí lidí teprve před nedávnem, i když se vyrábějí už velmi dlouho. Jak název napovídá, jedná se o kabáty, které jsou nepřirozeně velké, větší, než jedinec doopravdy potřebuje.

Díky nadměrnosti jsou tyto kabáty vhodné pouze pro štíhlé a vysoké mužské postavy, protože těm ostatním by mohly dělat nepěkné tvary. Rovněž si můžete vybrat i kabát s asymetrickým střihem, který zakryje nedostatky nebo naopak individuálně vyzdvihne některé přednosti.

Podle délky

Pánské kabáty ve své délce nemají tak širokou škálu, jako například dámské, ale přesto i těchto několik délek může představovat překážku. I když muži toto neslyší moc rádi, je nutné si několik kabátů odzkoušet, abyste věděli, jaká délka vám nejvíce vyhovuje. Soustředit byste se měli především na soulad s vaší postavou. V tomto bodě je rozhodující vaše výška, neboť ne každý muž si může obléknout jakýkoliv kabát. Pánské kabáty se pohybují od délky do pasu po délku zhruba po kolena či o kousek níže.

Velmi zřídka se můžete setkat i s kabátem delším, například do poloviny lýtek či dokonce ke kotníkům. Takto dlouhé kabáty už ale nevypadají tak reprezentativně. Pro pohodlné každodenní nošení postačí kabát délky do pasu, který sedne prakticky každé mužské postavě. Pánské kabáty délky do poloviny stehen či po kolena, sluší hlavně mužům s vysokou a štíhlou postavou, které kabát nebude zbytečně připravovat o centimetry výšky.

Podle materiálu

Látka pánského kabátu je velmi důležitá, ba dokonce rozhodující. Souvisí totiž s obdobím, pro které chcete pánský kabát nosit. Jinou látku kabátu byste měli preferovat v létě, jinou potom v zimě. Na zimu jsou nejvhodnějšími materiály vlna a kašmír. Pravý kašmírový nebo vlněný kabát je ale velmi drahý. Pokud ale nemůžete nebo nechcete sahat tak hluboko do kapsy, vyberte si kabát, který má alespoň nějaké procento těchto látek v obsahu.

Čím vyšší procento to bude, tím kvalitnější kabát bude, tím lépe vám v něm bude v chladném počasí. Mnohem lépe vás totiž ochrání a zahřeje. U jarních nebo podzimních kabátů je lepší sázet na plátno nebo jiné tenčí materiály, které tolik nehřejí, protože v takovém období už to není tolik potřeba. Na jaře a na podzim hlavní problém nepředstavuje zima, ale déšť a vítr, před kterým vás lépe ochrání nepromokavé látky nebo naimpregnované plátno.

Doplňky pánského kabátu

Dalo by se říct, že kabát sám o sobě představuje základní hru, kterou můžete vylepšit různými dodatky. Pro každého má přednost něco jiného, proto záleží na vás, co od svého kabátu očekáváte. Takovým doplňkem je například kapuce, která vás může ochránit před nepříjemným počasím. U ní lze vybírat, jestli bude odepínací nebo nastálo. Podobně praktický je také vysoký límec, který snadno můžete vyhrnout při studeném větru a ochránit se tak před severákem.

Dalším aspektem, kterým můžete vylepšit svůj pánský kabát, jsou kapsy. Kapsy jednoduše nejsou základní součástí kabátů. Nejčastěji bývají dvě klasicky umístěné v přední části kabátu, abyste do nich mohli schovávat ruce v případě nečasu či nějaké drobnosti. Ovšem lze najít i modely, které mají kapsu v horní části na prsou nebo kapsu ukrytou uvnitř kabátu.

Zapínání kabátu a barva

Sice by se dalo předpokládat, že kabát bude mít zapínání na knoflíky, ale není to úplnou nutností. Zapínání pánského kabátu na knoflíky je sice samozřejmě elegantnější a na pohled mnohem přirozeněji patří k celkovému dojmu z kabátu, ale přesto jsou dnes k dostání modely pánských kabátů, které mají zapínání na zip. Jejich zapínání je mnohem snazší a rychlejší, ale knoflíky přesto u většiny modelů vedou.

Klasická podoba zapínání se skládá z jednoho sloupce knoflíků nebo dvou sloupců, kdy jeden má jenom estetickou funkci. Ohledně barvy pánského kabátu hodně záleží na vašem uvážení. Nejběžnější barvy jsou šedá, černá, tmavě hnědá nebo modrá, ale k dostání jsou také kabáty v krémové, vínové nebo třeba tmavě zelené barvě. Výhodou těchto tmavších barev je, že se hodí naprosto k čemukoliv, snadno je sladíte s jakýmkoliv outfitem.