Móda

Lodičky

Dámské nohy jsou předností, které by měl být dán prostor zazářit. Ve světle reflektorů se mohou ocitnout například díky vysokým dámským lodičkám, které je opticky prodlouží a přitáhnou k nohám pozornost. Lodičky jsou velmi elegantní druh dámské obuvi, který se ale hodí na víc, než jen společenské události. Dámské lodičky, i když jsou považovány za jednotnou a ucelenou kategorii, mají spoustu poddruhů, které lze rozmanitě zkoušet.

Více

Už v minulosti byly boty na vysokém podpatku oblíbené, protože menší lidé nevypadali tak malí. Historie ví dokonce i o vysoce postavených mužích, ba přímo panovnících, kteří si svou výšku kompenzovali botami na vysokém podpatku. U žen byly lodičky velmi oblíbené už před 19. století, velkého rozmachu se ale dočkaly až ve století následujícím, protože díky americkým puritánům, jež vydali podpatkový zákon, byly dříve ženy nosící boty na podpatku odsouzeny jako čarodějnice. Dnes představují lodičky a boty na podpatku základní obuv, kterou by pro určité případy měla mít v botníku každá žena.

Dámské lodičky pro různé příležitosti

Základním charakteristickým rysem dámských lodiček je jejich elegance a stylovost. Hodí se tedy především pro všechny společenské akce, kde je potřeba dodržovat určitý dress code. Dámské lodičky na noze vypadají velmi pěkně, kromě toho ji na pohled prodlužují a dodávají tak ženě větší sexappeal.

Kromě oslav a banketů, kde budete na lodičkách převážně jenom stát, se hodí i pro taneční akce, jako jsou různé plesy a bály. K šatům, ať už se jedná o koktejlky, společenské šaty nebo večerní modely, se jednoduše dámské lodičky hodí vždycky. Dále v nich ale lze vyrážet i každý den do práce, především v případě, že musíte opět dodržovat určitý dress code. V tomto případě budou vypadat dobře k pouzdrovým šatům a sukním nebo kalhotovým kostýmkům. Pokud se vám lodičky zdají pohodlné, lze v nich absolvovat i různé návštěvy nebo setkání ve městě.

Dámské lodičky třízené podle výšky podpatku

Pro mnoho žen je výška podpatku u lodiček rozhodujícím faktorem, jelikož ne všechny ženy jsou schopné ovládnout jehly vyšší než 10 centimetrů. Obecně se boty dělí podle výšky podpatku od nuly po 15 centimetrů a výš. Velmi nízké jsou lodičky v kategorii nula až 2,5 centimetru, které jsou určeny pro ženy, které nejsou na podpatky zvykle. Pokud navíc akce, na kterou žena jde, není příliš formální, mnohem snáze na takových podpatcích vydrží celý večer.

O třídu výš jsou boty od 2,5 cm do 5 cm, které stále ještě představují nižší boty. Chodit na nich není příliš těžké a zvládnou to i začátečnice.

Mnohem těžší už jsou potom dvě následující kategorie a to jsou lodičky s podpatkem od 5 cm do 7,5 cm a potom lodičky od 7,5 cm výšky podpatku po 10 centimetrů. Tyto výšky představují jakousi hranici, po kterou zvládají obyčejné ženy.

Pouze profesionálky a ženy uvyklé na podpatky zvládnou chodit na lodičkách s podpatkem od 10 cm do 12,5 cm nebo potom od 12,5 cm do 15 cm či snad vyšším. Takové boty nejsou pro každého a i jejich nošení je velmi náročné, přičemž bravurně, aby chůze vypadala přirozeně, je ovládnou jen zkušené ženy.

Dělení podle tvaru podpatku

I když je pro mnoho žen určujícím aspektem právě zmiňovaná výška podpatku u lodiček, důležitým faktorem je rovněž jeho tvar. Některé tvary dámských podpatků jsou mnohem náročnější na nošení, ať už jsou v nižší nebo vyšší podobě, než jiné. Nejoblíbenější a celosvětově nejrozšířenější jsou lodičky na jehlových podpatcích, které dostávají svému jménu ve štíhlém tenkém vzhledu.

Jelikož noha se nemá v podstatě o co opřít a opora lodičky je u jehlového podpatku minimální, je velmi náročně na nich chodit, obzvlášť v případě vyšších modelů. Mnohem praktičtější a méně náročné na chození jsou kuželové podpatky, které jsou opět pojmenované podle svého vzhledu. U nich je noha více podepřená a snáze se tak na nich chodí.

V menším provedení jsou nízké kuželové podpatky nazývané „kačenka“. U lodiček méně obvyklé jsou potom podpatky klínové, které podpírají celou nohu. Díky svému robustnímu vzhledu jsou ale mnohem méně elegantní a botě kradou její celkový stylový vzhled. Rovněž nejsou vhodné na všechny typy společenských akcí.

Dělení podle pásku

Dámské lodičky samy o sobě mají daný tvar, který se nemění, ale může být v mnoha ohledech nějak doplněn. Základním doplňkem dámských lodiček jsou pásky, díky kterým potom bota mnohem lépe drží na noze. Například se jedná o jednoduchý opasek kolem nohy, který lodičku usadí pohodlněji na nohu a drží ji na místě.

Podobě také funguje opasek, který se nosí přes patu, ovšem v takovém případě už lodičky nejsou tolik elegantní. Mnohem stylověji vypadá pásek, který vychází z boty a ovíjí se kolem ženské nohy. Funkce opasku u dámských lodiček je téměř vždycky dvojí, jednak estetická jednak praktická. Kromě opasku je u tvaru dámské lodičky odlišná i její otevřenost.

Zatímco tradičně je dámská lodička vyobrazovaná jako uzavřená bota, může mít i otevřené podoby. Především se jedná o otevřenou špičku, ze které vykukují ven palec a ukazováček. Pokud se vám ale otevřená špička nezdá dostatečně reprezentativní, tak další možností je odhalená část nohy u nožní klenby. To znamená, že lodička má patu a špičku, ale prostřední část je pouze přepásaná páskem.

Za lodičky jsou dokonce považované i boty, které mají jenom špičku a zbytek je tvořen páskem nebo ničím. Tyto v podstatě „pantoflíčky“ jsou rovněž řazeny do kategorie dámských lodiček.

preloader