Móda

Dámské bundy

Ať je léto nebo zima, jaro nebo podzim, vždycky potřebujete mít v šatníku nějakou zálohu, nějaký svršek, který si na sebe můžete vzít v případě špatného počasí nebo nízké teploty. Bunda je skvělým řešením v případě, že na vás táhne v létě od rybníku i v případě, že za okny padá sníh a zpoza dveří se line vůně vánočního cukroví.

Více

Dámská bunda má mnoho podob, lze ji pořídit pro různé aktivity, jako jsou procházky, sport, ale také třeba pro každodenní nošení. Na trhu bundy najdete v různých střizích v odlišných odstínech a také s odlišnými doplňky. Dalo by se říct, že každá je jedinečná, takže si ji vlastně můžete vybrat přesně podle svého gusta a svých potřeb. Dámské bundy za sebou mají dlouholetou tradici, vždyť oděvním průmyslu se pohybují přes sto let, takže budete mít jistotu, že jste v dobrých „rukávech“.

Na co se zaměřit při výběru

Při výběru dámské bundy hraje roli více faktorů, než je jenom velikost, cena a barva. Ačkoliv jsou všechny tyto aspekty důležité a pro někoho mohou být směrodatné, zaměřit byste se měla také například na to, na co bundu budete používat.

Chcete ji jenom na nošení do města, do práce nebo do školy? Potřebujte bundu, kterou můžete vytáhnout na procházku nebo do lesa? Co funkční bunda na sport? Nebo bunda na motorku? Ne všechny druhy bund zvládnou všechno, proto by vás měl zajímat hlavně materiál, ze kterého je bunda vyrobená.

Kůže je sice dražší, ale hodně vydrží a je vodě i větru odolná, softshell je funkční materiál určený na sport, bavlna bude sát vodu, šusťáková bunda bude šustit, ale ochrání vás proti větru. Některé bundy jsou navíc tak charakteristické, že tvoří samostatnou kategorii.

Dámské zimní bundy

Vyrazit do boje proti mrazu a sněhu zabalená do peřiny je celkem neefektivní řešení. Stejným způsobem jako vyhřátá peřina, vás v teple udrží péřová bunda, která se spoléhá na znalosti našich prababiček. Jako výplň je totiž použito doopravdy peří, stejně jako tomu bylo dříve u nadýchaných peřin. Peří má totiž jedinečné vlastnosti, které zajistí, že se budete cítit v bundě pohodlně, ale také dobře. Nebude vám zima a povrchová úprava bundy zajistí, že sníh a voda po vás jenom stečou.

Nevýhodou tohoto druhu bundy je ale její objemnost, přestože je totiž peří napěchované, bunda může být trochu prostorově výraznější. To se vám ale nemůže stát u dámských zimních bund ze syntetických materiálů, které vyjdou trochu levněji, než péřové bundy.

Těch pár korun poznáte ale především na teplené izolaci, která u syntetických materiálů není tak dobrá, jako u přírodního peří. Kromě toho jsou syntetické bundy ještě o trochu méně skladné, než ty péřové. Na druhou stranu je ale o ně mnohem menší péče a lze je prát v pračce.

Softshellová bunda

V poslední době si pomyslnou štafetu v oblíbenosti převzala sportovně vypadající softshellová bunda. Tento druh bundy je určen pro každodenní nošení, ale plný potenciál tohoto materiálu poznáte až během sportování. Softshell je lehounký a pohodlný nešustivý materiál, který je funkční, takže odvádí pot pryč, ale přitom neprofoukne a v lehčím dešti vás spolehlivě ochrání. Což je perfektní kombinace pro aprílové jarní počasí a také podzimní nečasy. Softshellovou bundu tedy využijete nejen na nošení do práce, ale také pro procházky po lese nebo se psem.

Za povšimnutí slouží i spousta funkčních detailů, které tato bunda skrývá. Například se jedná o kapuci, která je ve většině případů odnímatelná a stahovatelná, nebo vysoký límec se zapínáním až ke krku, popřípadě o větší počet kapes na zapínání. Navíc se i tato stylová bunda dobře nosí a hodí se jak pro ženy tak muže. Pohledově je sportovně laděná, ale přesto si zachovává punc elegance a lehkosti.

Bomber

Bomber je bombová bunda, která bude sedět sebevědomým mladým ženám, které se nebojí platit tak trochu za drsňačky. Bomber je opět nesmrtelná klasika, která se najdete i ve skříních našich babiček a dokonce možná i prababiček, neboť má za sebou téměř sto let historie. Přesto se jedná o stylovou a originální bundu, která se hodí hlavně ke všem druhům kalhot. Její typické provedení spočívá v tvarově nafoukaném vzhledu, který působí statně a trochu drsně, zároveň má pouze jednoduchý zip vpředu, dvě kapsy po stranách a límeček trochu od krku. Často bývá doplněna o žebrované rukávy nebo lem límce.

Její jednoduché provedení mělo původně svůj důvod, jelikož tato bunda vznikla jako ochrana proti větru a chladu pro piloty, musela mít efektivní střih. Bomber se na nošení hodí pro muže i ženy. Pořídit si ho lze v mnoha barevných provedeních. Kromě toho si můžete vybrat, jestli chcete variantu bez podšívky, kterou oceníte na jaře a na podzim, nebo bomber s teplou podšívkou, která zahřeje během zimy.

Křivák

I když se může zdát, že bunda s charakteristickým názvem „křivák“ je poměrně novou záležitostí na trhu s oblečením, opak je pravdou. První bundu s typickým šikmým střihem si na sebe mohli muži i ženy obléknout v roce 1928, kdy byl uveden firmou Schott NYC pod označením Perfecto.

V té době platil křivák především za mužskou bundu, neboť byl vytvořen jako motorkářská bunda. Od toho se také odvíjí její střih, který měl poskytovat co největší možnou ochranu proti větru. Proto je klasický křivák kratší délky, má šikmo šitý zip a výrazné klopy. Dřívější provedení vhodné právě pro motorkáře obsahovalo ještě jakousi „kovovou výztuhu“, která sloužila jako ochrana i při nárazu. Dnešní bunda křivák je samozřejmě mnohem lepší, i když stejně tak stylová.

Hodí se pro muže i ženy a typickým materiálem pro ni je kůže, která zabraňuje profouknutí a déšť po ní také snadno steče. Křiváka lze dnes pořídit v mnoha barevných variantách, ačkoliv na pultech jistě najdete i klasické provedení vyvedené v černém odstínu a s cvočky.

preloader