Móda

Kozačky

Při výběru bot na zimu mají ženy na rozdíl od mužů mnohem větší možnost výběru. Z velké části je to způsobeno právě dámskými kozačkami, které jsou určeny pouze pro něžné pohlaví. Dámské kozačky jsou v mnoha ohledech univerzální boty. Lze je totiž obléknout naprosto k čemukoliv, ať už v zimě chodíte v kabátu nebo bundě, či pod svrškem máte kalhoty, sukni nebo šaty.

Více

Kozačky jsou vhodné i pro různé akce a příležitosti, jsou totiž dostatečně elegantní, abyste v nich šla i do divadla nebo společenský ples, než se přezujete do střevíčků. Zároveň jsou ale natolik pohodlné, že vám nebude vadit v nich strávit i prostý den v práci nebo ve škole. Dámské kozačky jsou dostupné v mnoha barevných variantách, ale z praktického hlediska se nejvíce nosí černé, tmavě hnědé, bílé či některé základní barvy jako je červená nebo modrá. Zatímco mnoho lidí má dámské kozačky spojené především se zimou, neboť nejvíce jich existuje v zateplené podobě, lze v dnešní době koupit i kozačky určené na léto.

Dámské kozačky podle délky

Když se řeknou dámské kozačky, většina lidí si vybaví jejich výraznější varianty, které jsou vysoké a kožené, přičemž obvykle dosahují délky do poloviny stehen. Ačkoliv působí velmi zajímavě a ženám, které je umí správně nosit, mohou přinést mnoho pozornosti, z praktického hlediska se nosí spíše dámské kozačky menší. Opravdu to není dáno jenom tím, že vysoké kozačky si mohou víceméně dovolit jen vysoké ženy, kterým se v nich nebudou opticky zkracovat nohy, ale i tím, že modernější jsou delší kabátky a ženě by tak z oblečení byly vidět jen boty a zmíněný kabát.

Dámské kozačky v nižší podobě nejsou o nic méně stylové, naopak v nich více vyniknou nohy jejich nositelky. Velmi oblíbenou variantou jsou kozačky po kolena, které ale mohou způsobovat přetáčení kalhot, což je po delší době dost nepříjemné. Na druhou stranu je v nich příjemné teplo a díky délce už mezi lemem kabátu a botami tolik nezbývá, na co by vám mělo být zima. Kromě toho, sníh se do nich nedostane tak snadno, jako do bot, které mají ještě nižší límec a končí například v polovině lýtek nebo u kotníků. Ty ovšem vypadají velmi dobře na každé ženě a jejich konec se dá pohodlně strčit pod nohavice kalhot. Tím pádem ale potom je z kozaček vidět jenom velmi málo, což může být škoda.

Jak je to s podpatkem

Kromě výšky boty je určujícím faktorem také podpatek. Dámské kozačky téměř neexistují bez podpatku, vždy mají alespoň menší platformu, což je praktické především proto, že se tak rychle neprošlapou. Ačkoliv je taková platforma základem, jsou k dostání také dámské kozačky s vysokým podpatkem, který je ale vhodný jenom pro ženy, které na nich doopravdy umí chodit. Nejedná se totiž už o nich praktického, pouze jsou stylové, neboť v případě sněhu a náledí je na nich chůze nejen složitá, ale mnohdy i skoro nemožná.

Výšku podpatku u dámských kozaček je dobré volit vždy s ohledem na prostředí, které kolem sebe máte, neboť mnohem více si v případě podpatků může dovolit žena, která bydlí ve městě, kde jsou chodníky vždy odklizené a posolené, než žena, která bydlí na menším městě či dokonce vesnici, kde jsou vhodnější spíš takové sněhule.

Lišit se mohou vzhledem

Kromě základní barvy mohou mít dámské kozačky různé vedlejší doplňky a ozdoby. U většiny bot je samozřejmostí, že zapínání je na zip, který se nachází na vnitřní straně boty, tudíž za jakousi ozdobu lze považovat i šněrování, které se přesto na mnohých takových modelech nachází. Dále jsou to především opasky, které ale také nemají žádnou jinou, než čistě estetickou funkci. Spony vyniknou například i na nižších kozačkách, které jsou schované pod nohavicí kalhot. Další možností jsou potom různá řasení nebo třeba prodloužená část výplně, která z bot kouká.