Móda

Dámské džíny

Kapitolou samo o sobě jsou dámské džíny. Džíny, džínsy nebo prostě rifle jsou vyráběné ze speciální látky, která má mnoho výhod, ale také nevýhod. Plusem je, že je mnohem odolnější, než klasická látka, původně totiž byly džíny určeny jako pracovní kalhoty a musely tedy něco vydržet.

Více

Na druhou stranu ale nejsou moc vzdušné a látka je na těle trochu tužší. Ať je to ale jak chce, džíny jsou jednoduše pojem známý po celém světě. Oblíbené jsou napříč všemi generacemi už od 50. let minulého století, kdy se dostaly do celkového povědomí. Ačkoliv džínovina elegancí příliš neoplývá, mohou se džíny tmavé barvy považovat za částečně vhodné do společnosti, kde nepanuje příliš přísný dress code.

Vhodné jsou především pro každodenní nošení například do práce nebo do školy a do města, nehodí se ale na sportovní aktivity nebo cokoliv spojeného s přílišným pohybem.

Střihy a různé typy

Jak již bylo řečeno, dámské kalhoty mají velký počet zástupců v různých střihových provedeních. Většina názvů džín se v obchodě schovává pod anglickými názvy, a proto občas bývá problém zorientovat se v nich. Mezi nejoblíbenější patří bezesporu tzv. skinny džíny, které jsou přiléhavé a sedí opravdu na tělo. Hodí se spíše pro štíhlejší postavy, protože ženám s více kily obtáhnou jejich neoblíbené partie. Obecně známé jsou dále tzv. zvonáče, které v obchodě najdete pod názvem bootcut. Jsou to kalhoty rovného charakteru, jejichž nohavice se otevírají do pomyslného zvonu. Ačkoliv éra těchto kalhot je dávno pryč, stále se s nimi můžete setkat.

Dalším oblíbeným střihem, který naopak boom zažívá teprve nyní, jsou kalhoty celé široké nazvané marlene nebo palazzo. Bývají z lehkého splývavého materiálu a jejich střih je široký a rovný. Tento styl kalhot sluší opět především štíhlým postavám, ale v určitých provedeních je mohou obléknout i plnější ženy.

Pro všechny typy postavy jsou všeobecně přijatelné kalhoty rovné, nazvané straight, které nejsou ani přiléhavé ani široké.

Další typy kalhot a materiály

Velkou roli u kalhot hraje také materiál, ze kterého jsou vyrobené. Pokud jsou kalhoty z džínoviny, jedná se o klasické džíny. Kromě této látky, ale lze obléknout i kalhoty například z bavlny nebo vlny. Obecně jsou to kalhoty spíše vhodné na doma, díky této látce totiž víceméně vypadají jako obyčejné tepláky. Pokud už se v nich nacházejí ale příměsi, může se jednat o pěkné společenské kalhoty nebo jednoduše barevné kalhoty, které lze v jistých případech obléknout i do společnosti. Aby byly kalhoty veskrze elegantní, je vhodné černé provedení, ale přijatelné jsou i kalhoty šedivé nebo tmavě hnědé či s jemným motivem.

Dalším druhem jsou tzv. harémové kalhoty, které jsou v pase nejčastěji do gumy a zbytek je splývavý a volný.

preloader