Móda

Dámské mikiny

Sportování nebo některé volnočasové aktivity se jednoduše nedají dělat v elegantním svetru. Co si ale obléknout, když je zima a vy potřebujete nějaký svršek, který si lze obléknout k teniskám a bundě? Dámské mikiny sice zažily svůj boom na přelomu 90. let minulého století, ale dodnes jsou velmi populární a uvidíte je téměř na každém rohu.

Více

Dámské svetry jsou sice elegantní a praktické, svým vzhledem se ale hodí spíše na formálnější příležitosti a události. Když potřebujete jít jenom se psem na procházku nebo jdete běhat či vyrážíte na výlet, lépe se vám na vaše potřeby bude hodit dámská mikina. Ta disponuje, na rozdíl od některých svetrů, praktickými kapsami a téměř vždy má kapuci, která vás ochrání před větrem nebo jiným nečasem. Mikina se hodí právě na takové volnočasové příležitosti, kdy jednoduše nepotřebujete vypadat dobře nebo dělat na někoho dojem, neboť vám postačí, že jste v teple a v pohodě.

Mikina nebo svetr?

Dámské mikiny jsou efektivním svrškem, který ocení každá praktická žena, která nechce zdlouhavě postávat před šatníkem. Mikiny prožily svůj největší vzestup v 90. letech, kdy se sem dostávaly ze Západu. Jejich styl byl vytahaný a často s obrázkem Mickey Mouse, od kterého se podle některých dokonce dalo tomuto kousku oblečení jméno. Mikina je hned nandaná, často bývá na zip nebo se převléká přes hlavu, což ale na rozdíl od svetru příliš nevadí, protože zatímco mikinu si vezmete spíše na odpoledne trávené venku, svetr si berete do práce a potřebujete si zachovat účes v původním stavu.

Mikina je vytvářená z bavlny, polyesterových vláken a dalších materiálů, které drží mnohem lépe tvar, než když je ze stejných materiálů upleten svetr, který se snadněji vytahá. Mikina je oblíbeným kouskem především u mladší generace, která potřebuje větší volnost a prostor.

Potisk, barva, motiv

Jelikož dámské svetry si hrají na elegantní svršek, nemohou se na nich lidé z designového oddělení tolik vyřádit, jako například na mikinách. U nich existuje mnohem větší prostor, pro vytváření nápisů, barevných variací nebo různých motivů, protože není potřeba, aby mikina byla nějak přehnaně elegantní. Spíše jde o to, aby svým stylem odpovídala tomu, co její nositel potřebuje nebo chce říct. Jak již bylo řečeno, dámské mikiny jsou oblíbené především u mladších generací, které si rády hrají, a proto velká část potisků má vtipný nebo dvousmyslný charakter.

Podobně také obrázky jsou víceméně cílené spíše na omladinu, která si ještě nehraje tolik na eleganci. Obrázky i potisky jsou často v angličtině. Dalším aspektem jsou různé motivy, které mohou být aplikované ale i v případě svetrů, i když ne s takovým účinkem. Například se může jednat o geometrické tvary, barevné opakování nebo asymetrické vzory.

Co u mikiny zohlednit

Především byste měla vědět, na co mikinu budete používat. Samozřejmě existují univerzální modely dámských mikin, které se hodí pro většinu aktivit, ale pokud například víte, že mikinu chcete na běhání, proč tomu rovnou nepřizpůsobit její výběr? Dámské mikiny na sport jsou převážně na převléknutí přes hlavu, protože zip by vás mohl při pohybu omezovat. Rovněž délka bývá opravdu jenom do pasu.

Často bývají vybaveny kapucí a možností danou kapuci stáhnout na šňůrky. Tyto aspekty byste měla zohlednit i v případě, že chcete mikinu na trávení volného času. Promyslete nutnost kapuce, která třeba při běhu může překážet, stejně tak i zmíněné tkaničky. I kapsy mohou někdy být spíše na obtíž, i když se jedná spíše o praktický prvek. Kapsy mohou být dvě na každé straně jedna, některé modely ale mají tzv. klokaní kapsy, což je jedna kapsa propojená uprostřed jako tunel.

preloader