Móda

Podprsenky

Ženská ňadra jsou velkou předností, jejich důležitost si jejich nositelky velmi dobře uvědomovaly už v hluboké historii. Vytvarovat a předvést své vnady chtěla každá, ale v těžkopádném korzetu se to dělalo špatně, nebo se v něm rovněž špatně dýchalo a ženy mohly upadat do mdlob.

Více

Podprsenka přinesla ulehčení dámskému hrudníku, který přestal být šněrován, a zároveň dámských ňadrům, která pocítila jaké to je mít oporu. První podprsenky byly objeveny už v šatnících dam z 15. století, přičemž se velmi podobaly těm dnešním. To znamená, že design podprsenky je vyzkoušen staletími, a proto byste jeho praktičnosti a stylovosti měla věřit i vy. Dámská podprsenka patří mezi základní dámské spodní prádlo už velmi dlouho a i v případě, že patří pro ženy, které nerady drží kůzlátka v ohrádce, alespoň občas podprsenku potřebujete.

Jak se měří míry na podprsenku

Říká se, že většina žen si neumí správně zvolit podprsenku, která by jim seděla. Prsa potom vypadají nepřirozeně, ale především je nošení takové nesedící podprsenky bolestivé neboť se zařezává a tlačí na kůži. V extrémních případech můžete mít po celodenním nošení takové podprsenky do krve rozřezaná ramena od ramínek, stejně tak rýhy pod prsy nebo celkově kolem pasu.

Nehledě na to, že pokud jsou vaše prsa větší, můžete si křivit páteř a způsobovat si bolení hlavy. Zkrátka najít takovou dámskou podprsenku, která by perfektně seděla, není nic jednoduchého. Základ ovšem spočívá ve vašem měření, podle kterého si podprsenku vybíráte. Nejdříve byste si měla při výdechu změřit obvod pod prsy a od tohoto čísla poté pět centimetrů odečíst.

Nebojte se metr přiložit opravdu těsně. Podprsenky se dělají z pružného materiálu, proto je nutné oněch pět centimetrů odečíst, jinak by vám podprsenka pořádně neseděla. Druhým rozměrem je potom obvod přes prsa. Metr příliš neutahujeme a měříme přes nejobjemnější část ňader. Takto zjistíme obě potřebná čísla, která by měla pomoci snadněji identifikovat sedící podprsenku.

Podle tvaru košíčků

Mezi nejklasičtější tvar dámské podprsenka patří rozhodně vyztužená varianta, která poskytuje podporu všem typům ňader. Košíčky u této podprsenky jsou mírně vyztužené, ale nikoliv push-up, jejich účelem je totiž pouze prsa obtáhnout a zdůraznit jejich tvar. Naproti tomu push-up podprsenky jsou ve spodní části vyplněné a tím opticky ňadra v podprsence pozvedávají a zároveň je tak i zvětšují alespoň pro oko. Podobně působí také tzv. bardot neboli balkónová podprsenka, která se skládá ze dvou košíčků, nacházejících se těsně vedle sebe a pokrývajících jen spodní část ňadra.

Jejich účelem je zdůraznit kulatost prsa a pozvednout ho, aby vyniklo. Do hlubokého výstřihu ale oceníte spíše plunge neboli dekoltku. Tato podprsenka poskytuje plnou oporu a zároveň vytváří plný dekolt. Má větší košíčky, které se směrem k obvodu zužují, přičemž mezi sebou jsou propojené jenom menším páskem.

Speciální druhy

Zatímco většina podprsenek slouží pro zdůraznění prsou a jejich plnou podporu, na pultech se nacházejí i speciální podprsenky, které mají své poslání zcela jiné. Za vše mluví například těhotenská podprsenka, která má poskytnout pohodlí prsou nalitým mlékem, zároveň ale musí být i praktická, aby matka mohla kdykoliv v případě potřeby kojit. Těhotenská podprsenka se proto dá snadno rozepnout například mezi prsy, popřípadě se dá každý košíček odepnout ze strany zvlášť. Není tedy nutné ji celou rozepínat, tak jako jiné typy.

Dalším speciálním druhem je sportovní podprsenka. Ta celkově zakrývá ňadra, má širší ramínka a většinou je bez kostic. Jejím hlavním úkolem je udržet ňadra na místě a ušetřit ženu bolesti při jejich poskakování. Pohodlná je samozřejmě například i na domácí nošení. Odlišná je rovněž zmenšovací podprsenka, která má, jak již název napovídá, prsa opticky zmenšit. Zmenšovací podprsenka je širší, má pevně všitá ramínka a prsa mírně stahuje, aby na pohled zmenšila jejich velikost.

Na co si dát pozor, při výběru podprsenky

Velkou pozornost je nutné věnovat především velikosti dámské podprsenky, o čemž už ale byla řeč výše. I jiné aspekty by si měly zasloužit vaši pozornost, než si jeden určitý model koupíte. Pro některé ženy je rozhodující například šířka a také odnímatelnost ramínek. Dámské podprsenky se v posledních letech spíše dělají s ramínky pevně přišitými, takže je nelze odendat. Přesto najdete i některé modely, které mají odnímatelná ramínka, která lze potom nahradit jinými, v případě že jsou vytahané, nebo je sundat například do určitých šatů. Roli hraje i šířka ramínek a to především pro ženy s většími ňadry, které ocení široká ramínka, ve kterých se pohodlněji rozprostře váha jejich prsou.

Kromě ramínek byste měla hledět také na zapínání. To bývá samozřejmě na háčky, ale jejich počet se může pohybovat od jednoho po přibližně pět a stupňuje se podle velikosti podprsenky, aby těm největším ňadrům byla dána plná podpora.

Podprsenky v barvách a s doplňky

Základem šatníku jsou rozhodně podprsenky v tělové barvě, dále jedna černá a jedna bílá. Tyto varianty jsou vhodné téměř do jakéhokoliv outfitu, proto jsou naprosto nezbytné. Pokud se vám ale taková klasika už zajídá, není problém najít podprsenku v barvách nebo vzorech, které se vám budou líbit. Například pro erotické hrátky jsou mnohem vhodnější podprsenky vyzývavě červené nebo obecně krajkové. Naopak pro zjemnění si vyberte dámskou podprsenku s mašličkou nebo jemným vzorováním. Jako zajímavý doplněk může působit i knoflík, který je našit místo mašličky mezi ňadry.

preloader