Móda

Pánské svetry

Mládí bohužel někde nehřeje tolik, kolik by mělo, a proto je mu potřeba trochu vypomoci osvědčeným pleteným svetrem. Tento módní kousek se původně nacházel jenom v pánských šatnících, ženy jej nemohly nosit, dokud jim cestičku neprošlapala Coco Chanel ve dvacátých letech minulého století.

Více

Do té doby ale dělaly svetry parádu opravdu jenom mužům, kteří svetry využívali především na sportování. Dnes jsou pánské svetry vhodné i pro mnohé jiné příležitosti, jako jsou společenské schůzky, pracovní dny nebo jiné akce. Svetry jsou obecně určené jako svrchní oblečení, které má za účel zahřát, právě pro tento praktický účel jej právě muži tolik oceňovali. Teprve ženy prosadily i estetickou stránku svetrů, která se začala promítat i do původně čistě mužského oblečení. Pánské svetry jsou proto nyní nejen praktické, neboť jejich původní poslání jim zůstalo, ale také trendy a originální.

Rozlišování podle střihu

Bezesporu nejoblíbenějším střihem pánského svetru jsou ty, které se převlékají přes hlavu. Je to rychlé a snadné, není potřeba zapínat drobné knoflíčky. Obecně jsou tyto pánské svetry tenčí a nosí se spíše jenom v jako lehký svršek. Kromě těchto modelů existují dále i roláky, které jsou přímo ke krku a rovněž bývají nejčastěji na převléknutí přes hlavu.

Druhým způsobem zapínání jsou již zmíněné knoflíky. Toto zapínání se nachází nejčastěji u panských cardiganů. U mužů se ale netěší takové oblibě, protože mnohem déle trvá obléknutí takového svetru. U žen je tomu přesně opačně. Posledním typem zapínání pro pánské svetry je na zip, které se drží na druhém místě hned po převlékání přes hlavu. Zip je opět jednoduchý, praktický a okamžitě zapnutý, takže žádné zdržování. Vedle kategorizování podle zapínání se nachází také kategorie, do kterých jsou svetry rozčleněny podle svého výstřihu. Mužům sluší mnohem více kulaté nebo žádné výstřihy, které tolik nepoutají pozornost.

Véčkové výstřihy nejsou u některých modelů špatné, ale dávejte si na ně pozor, protože některé svetry s nimi mohou vypadat trochu méně mužně.

Dělení pánských svetrů podle typů

Protože mužské svetry jsou na světě už velmi dlouho, měly čas transformovat se do různých variant. Klasické pánské svetry představují opravdu klasiku nad klasiku. Jsou jednoduché, často také jednobarevné a pohodlné. Přesně tyto vlastnosti je plně charakterizují, ale přesto plně nedoceňují jejich potenciál. Takový svetr si můžete vzít naprosto na jakoukoliv akci, samozřejmě pokud bude rozumně barevně sladěný, a stoprocentně v něm uděláte dojem. Svetr působí velmi reprezentativně a mužně, což mají ženy rády. Kromě toho jsou také opravdu pohodlné.

Další možností jsou pánské cardigany, což jsou lehké svetry na zapínání nebo bez zapínání. Jsou určeny do pracovního prostředí, kde platí určitý dress code, který je potřeba dodržovat. Jsou elegantní a mužné a v některých případech mohou snadno zastupovat pánská saka. Zapomenout bychom neměli dále ani na pánské roláky, které již byly zmíněny výše.

Motivy, vzory a barvy pánských svetrů

Pánské svetry hrají především na klidnou klasickou strunu a nepředhánějí se v barevnosti. Důraz je kladen na jednoduché barvy jako je tmavě modrá, hnědá, černá, krémová, šedivá nebo tmavě vínová. U motivů se jedná o prosté vzory, žádné složitosti, nic, co by příliš lákalo pozornost. Vidět tak můžete například pánské svetry s pruhy, puntíky, kosočtverci nebo jinými geometrickými tvary.

Speciálním modelem pánského svetru je potom norský svetr. Norské pánské svetry se vyznačují typickými skandinávskými motivy, jako jsou sobi, vločky nebo vzory z norských krojů. Pánské svetry jsou díky svému barevnému provedení víceméně univerzální a lze si je obléknout pro více různých příležitostí.

preloader
Černý svetr Jack &...
1 019 Kč
1 139 Kč