Móda

Šaty

Šaty představují výhradně dámské oblečení, které je vhodné jak na každodenní nošení, tak na společenské akce. Šaty zosobňují ženskost a navíc v sobě snoubí pohodlnost, praktičnost a stylovost. Stejně jako kdysi i dnes umí právě šaty zdůraznit přednosti ženského těla a rafinovaně zamaskovat nedokonalosti v určitých partiích. Proto jsou stále tak žádané a oblíbené a nosí se pro mnoho různých příležitostí.

Více

Dámské šaty lze členit podle prostředí a situace, do kterého se hodí, kdy rozeznáváme společenské, letní, pouzdrové, koktejlové, svatební nebo například maxi šaty. Kromě těchto typů mohou všechny mít rozmanité střihy a barevné provedení, které o to více podtrhuje jejich poslání. Dámské šaty tvoří základ šatníku, protože pro určité formální akce jsou přímo vyžadovány a nelze je nahradit žádnou alternativou.

Pro svůj široký a pestrý výběr se hodí pro každou ženu, neboť každá postava může vyniknout v tom správném střihu.

Délka a šířka šatů

Důležitou roli hraje u dámských šatů rovněž jejich délka. Některé kratší modely nejsou vhodnou volbou do konzervativní společnosti, kde je vyžadována určitá délka modelu. Obecně lze rozlišit mini šaty, končící těsně pod zadečkem, koktejlky s délkou zhruba do poloviny stehen, pouzdrové a klasické šaty s délkou po kolena a poté společenské a večerní dlouhé šaty, které končí až u kotníků.

Kromě délky je rozhodující také šířka šatů, která může být výrazná především u plesových nebo společenských šatů, jež mohou mít suknici vyztuženou tzv. obručí. Naproti tomu pouzdrové šaty nebo koktejlky bývají většinou upnutější a obtahují tedy tělo. V takových šatech toho tedy nelze mnoho schovat. Na to jsou vhodnější volnější střihy, které najdete u klasických šatů, dále letních modelů či šatů pro každodenní nošení.

S čím je musíte sladit

Když si obléknete šaty, máte v podstatě z 90% outfit hotový. Oněch 10% už jsou potom jenom různé doplňky, které ale mnohdy hrají stejně důležitou roli jako šaty samotné. Jedná se například o boty. V případě šatů neformálního charakteru nebo sportovních variant, je dokonce možné si k šatům vzít na nohy tenisky nebo jiné sportovní boty. V ostatních případech je ale nutné se na obuv trochu zaměřit, aby odpovídala estetické podobě šatů.

K elegantním společenským šatům jsou nejvhodnějším kandidátem boty na vysokém podpatku, které podtrhnou vaše nohy, koukající ze šatů. V případě letních šatů lze sáhnout po sandálech nebo pantoflích. Dámské šaty dále musí ladit se svrškem, který si na ně vezmete. Nejvhodnější jsou samozřejmě svetry nebo jiné elegantní podoby svršků. Lepší je délka těchto svršků sahající alespoň do pasu, ovšem v případě méně formálních šatů může být i delší a volnější. Ke společenským šatům dále lze vyzkoušet i svetr končící pod ňadry.

Kromě bot a svršků je dámské šaty nutné doplnit o kabelku nebo jinou tašku. Vždycky berte v úvahu událost, na kterou se chystáte a tomu podřiďte i výběr kabelky a popřípadě i dalších doplňků jako jsou například šperky.

Šaty a jejich ramínka a výstřih

Dámské šaty se od sebe odlišují v mnoha věcech, jedním detailem, který může někomu připadat drobný, ale přesto hraje důležitou roli, jsou ramínka. Ramínka a výstřih a jejich podoba jsou pro šaty i jejich nositelku velmi důležité, protože v podstatě zbytek šatů už je potom jenom visící látka. Ohledně výstřihů je to podobné, jako u triček. V základu si tedy můžete vybrat šaty s kulatým výstřihem, který rozšiřuje hrudník, dále s véčkovým výstřihem, který podtrhuje tvar ženských ňader, nebo šaty, které výstřih nemají, pouze jsou trochu od krku, aby se pohodlně nosily.

Tento poslední typ prsa opticky zmenšuje, proto ho nejčastěji nosí ženy, které nechtějí na svůj dekolt tolik upoutávat. S výstřihem úzce souvisí již zmíněná ramínka, která mohou být tlustá, tenká nebo dokonce za krk. Šaty s uvazováním za krk jsou i nejsou vhodná pro ženy s velkými prsy. Ty totiž na jednu stranu dají vyniknout své přednosti, ale na tu druhou budou muset tíhu své chlouby nést na krku. Vhodná jsou pro ně tedy i široká ramínka, která váhu pohodlně roznášejí. Úzká špagetová ramínka jsou vhodná pro ženy s úzkými rameny, neboť ženám s širšími rameny je mohou ještě opticky zvětšovat.

Obecná kategorizace dle období

Dámské šaty jsou obsáhlou knihou, kterou lze dělit do mnoha kapitol. V první kapitole tohoto bestselleru byste se dočetla ohledně třídění dámských šatů podle tvaru ženské postavy. Záleží nejen na tom, jestli jste holka krev a mlíko nebo máte postavu jako modelka, ale také na šířce vašich boků, ramenou, výšce postavy, apod. Stejně tak jednoduché to nebudete mít ve druhé kapitole, kde se šaty třídí podle své délky. Nachází se tu mnoho milníků, které se pohybují od délky těsně pod zadeček k šatům, které sahají až na zem. Třetí kapitola je pohlcená barvami, neboť šaty můžete třídit i podle vzorů a barev. Obsáhlá je i čtvrtá kapitola, zabývající se šaty z hlediska jejich střihu.

Zda-li jsou klasické, s průstřihy, asymetrické, apod. I oddělení, kde se šaty dělí podle příležitosti, na kterou je potřebujete, je velmi obsáhlé. Šaty se vzájemně liší, například šaty do práce od šatů na sport nebo volnočasové aktivity. A zapomenout nelze ani na kapitolu poslední, kde se šaty dělí podle ročního období.

Abyste u vody zazářila

Na léto obecně platí jedna věc – oblečení musí být volné a vzdušné. Při třiceti stupních je velmi těžké se nepotit, proto potřebujete šaty, které vám budou příjemně profukovat a ochlazovat vás tak. Základem je opět materiál, ze kterého jsou šaty vyrobené. Může se jednat o satén, který vás bude na kůži chladit, dále bavlnu, která bude sát váš pot nebo třeba krajku, která je velmi prodyšná.

Při velkých teplech se vyhněte nevzdušným látkám, jako je třeba džínovina nebo polyester, ze kterého se dělají i šaty na safari. Bude na nich vidět, jak jste zpocená a kromě toho, přes látku neprojde vůbec žádný vzduch, takže se v nich budete doslova opékat. Dámské šaty na léto je vhodné volit z řad krátkých šatů délky maximálně po kolena, na večerní hodiny se zase budou hodit maxišaty, v případě, že na ně máte dostatečně vysokou postavu. U letních šatů hrají prim klasické barvy, v popření je ale bílá, na které není vidět, jak se potíte a neopírá se do ní tolik sluníčko jako do černé.

Jaro i podzim, stejné aspekty pro dámské šaty

Zatímco léto a zima jsou naprosté opaky, u podzimu a jara tomu tak v případě šatů úplně není. Aspekty, které by vás měly u šatů pro toto roční období zajímat, jsou totožné. Protože na jaře ani na podzim není velké teplo ani velká zima, při výběru máte mnohem větší rozpětí při výběru. Lepší je rozhodně nekupovat šaty délky až na zem, protože díky častým dešťům byste měla umolousané konce a lem by po krátké době vypadal špatně.

Délka je nejvhodnější někde uprostřed, tedy ani šaty moc krátké ani dlouhé, délka po kolena ovšem nesluší každé postavě, neboť v ní někdo může vypadat jako „stará-mladá“. Nebojte se tedy o trochu kratší nebo delší varianty. Ohledně stylu šatů je možné naprosto všechno, povoleny jsou šaty na tělo, jako jsou třeba pouzdrové šaty, tak šaty se spodničkami. U jejich střihu nehraje v tomto případě zase takovou roli počasí jako postavy jejich majitelky.

Ať už máte šaty do jakékoliv společnosti a pro jakoukoliv příležitost, jejich nepřekonatelnost spočívá v pohodlném nošení, vzdušnosti a po ženy vyváženém střihu. Super výběr můžete najít třeba na Heurece. Co se týče kvalitních šatiček, tak super výběr má také Zoot a nebo můžete zkusit největší módní vyhledávač.

173
8220
Ve slevě
Ne
  •  Ano
  •  Ne
Obchod
Vše
  • Vše
  • zoot.cz
  • different.cz
preloader