Móda

Punčochy

Punčochy, punčocháče nebo silonky jsou velmi populární především mezi ženami. I když dnes punčochové zboží nosí téměř výhradně něžné pohlaví, v případě punčocháčů ještě děti, jedná se o stav přibližně od 20. let minulého století. Do té doby punčocháče nosili téměř výhradně muži, jak můžete vidět na mnoha dobových kresbách.

Více

A proč vlastně toto oblečení tolik oslovilo oboje pohlaví? Především z praktické stránky se punčocháče nosí kvůli teplu a ochraně nohou před studeným vzduchem a větrem. Kromě toho mají i jisté estetické vlastnosti, díky kterým některé outfity vypadají mnohem lépe. A do společenského prostředí jsou punčocháče nebo silonky jednoduše nutnost, neboť odhalené nohy mohou působit nevhodně.

Kromě toho existují i punčocháče stahovací, které pomáhají tvarovat postavu, nebo zdravotní, které svým střihem napomáhají správnému proudění krve. A dále se dámské punčocháče zkrátka dobře nosí.

Materiál a výroba

Když ještě punčocháče byly čistě v režii mužů, používalo se jako materiál hedvábí nebo bavlna. Zatímco hedvábí bylo velmi drahé a punčocháče si tak mohl dovolit jen zámožný člověk, bavlněné punčochy byly určené i pro chudé obyvatelstvo. Zlom nastal ve 30. letech minulého století, kdy se punčocháče začaly masově dostávat na trh. Tehdy totiž byla vyrobena punčochová příze z polyamidových vláken s příměsí elastických vláken, ze kterých se vyrábějí dodnes. Jistě jste si ale všimla, že všechny punčocháče a silonky nejsou stejně silné, zatímco některé jsou víc průhledné, některé jsou naprosto syté. To je dáno hustotou a jemností použité příze, což se uvádí v denierech.

Obvykle se punčocháče vyrábějí v hustotě 20, 15 a 7 denierech, přičemž čím vyšší je číslo, tím méně průhledný je potom výsledek. Výroba dříve, stejně jako dnes, byla prováděna na speciálních pletacích strojích, které jsou schopné vytvořit tak jemný a hustý vzorek. Původně to byly kotonové stroje, dnes již jsou plně automatizované.

Dámské silonky v hlavní roli

Klasické silonky se nosí především k nějakému elegantnímu outfitu, když je potřeba jít do společnosti. Jsou vhodné k sukni i k šatům a lze je nosit prakticky během celého roku. Dámské silonky obtahují postavu, těsně přiléhají, což někomu může být sice nepříjemné, ale většinou se snadno přizpůsobí a v podstatě fungují jako taková druhá kůže. Samozřejmě záleží na jejich kvalitě, některé totiž mohou mít například zesílenou špičku nebo naopak sed. Sed obecně bývá největší problém, protože punčocháče nemusí správně sednout a v sedu mohou odstávat, což je nepříjemné obzvlášť, když v nich musíte být po celý den. Tento problém potom řeší například samodržící punčocháče, které se pouze navléknou a samy potom drží. Nedosahují klasických proporcí jako obyčejné silonky, ale skládající se v podstatě jenom ze dvou nohavic délky zhruba do poloviny stehen.

Další možností jsou potom obdobné „nohavice“ ze silonkového materiálu, které si ale připnete k podvazkovému pásu. Výhodou podvazků a samodržících punčoch je, že si je nemusíte sundávat, když si potřebujete odskočit. Jak si je tedy ráno naštelujete, tak vám zůstanou po celý den.

Speciální druhy silonek

Zatímco klasické silonky nebo punčocháče uživíte kdykoliv, například takové zesílené silonky pouze v zimě. Jsou mnohem hustěji pletené a mohou dokonce obsahovat vnitřní teplejší vrstvu, která vás udrží v teple i během chladného počasí. A pokud silonky nejsou příliš silné, lze si je vzít i snadno pod klasické kalhoty, aniž by byly vidět.

Dámské speciální silonky jsou rovněž kompresivní, které jsou v oblasti kotníků zúžené z důvodu většího tlaku na tuto oblast. Méně potom stahují směrem nahoru, přičemž na stehna potom nevyvíjí téměř žádný tlak. Tyto stahovací punčochy jsou vhodné pro lidi, kteří trpí otoky nohou nebo křečovými žílami. Vhodné jsou například i během těhotenství.