Móda

Dámské plavky

Horko, sluníčko a bezvětří, to je přesně ta trojice, která umí spolehlivě nalákat k vodě. Ať už se chodíte koupat do rybníku nebo na koupaliště, bez plavek se zkrátka neobejdete. Ačkoliv by se tento koupací oděv mohl zdát, jako poměrně nový kousek v dámském šatníku, první modely najdeme už na kresbách ze starověku.

Více

Dámské plavky oblékaly již antické ženy, které je ale převážně potřebovaly kvůli sportovním účelům, místo dnešního koupacího důvodu. Dvoudílné dámské plavky lze spatřit na freskách ve starověkých Pompejích, takže doopravdy nejde o příliš nový přírůstek ve výbavě. Možná ale právě proto jsou dnešní plavky a bikiny natolik promyšlené, aby dokázaly uspokojit potřeby všech dam. Zatímco některé potřebují plavky, které zakryjí nedostatky, jiné ženy touží přes léto po opálení, a tedy preferují takové plavky, které odhalí co nejvíce kůže.

Monokiny, bikiny, tankiny,… Plavky mají mnoho podob, takže záleží jenom na vás, kterou obléknete zrovna vy.

Plavkovina

Plavky jsou vyráběné ze speciálního materiálu, který je propustný, odolný a vhodný do vody. Původně tomu tak ale nebylo. Dříve se vytvářely naprosto ze všeho, především ze lnu a klasické bavlny. Ovšem tyto materiály se po namočení ukázaly jako problematické, neboť ztrácely tvar a na těle podivně visely. Ve dvacátých letech minulého století byl proto vyvinut speciální materiál z celulózového vlákna tzv. Rayon, který měl sloužit jako materiál pro výrobu plavek.

Časem se ale ukázalo, že ani tato látka neřeší všechny problémy, neboť plavky z něho byly velmi těsné a nepohodlné a po namočení se jejich vlastnosti ztrácely. Dále bylo vyzkoušeno i jersey a hedvábí. Teprve ve třicátých letech 20. století s rozvojem nových technologií se podařilo vytvořit tzv. plavkovinu, tedy materiál vhodný pro výrobu plavek.

Na celkovém designu plavek se velmi podepsal latex a nylon. S tímto materiálem se rozjela výroba především upnutým dámských plavek, které obtahují celé tělo.

Odlišnost střihů

Plavky lze rozdělit do jednotlivých kategorií, kromě toho ale existují i určité styly a střihy, které lze aplikovat i v rámci daných kategorií. Odlišnosti u plavek lze nalézt například u ramínek. Ramínka u plavek mohou být klasická jako u podprsenky, ačkoliv i ta se od sebe mohou odlišovat tloušťkou nebo stylem, dále jsou to ramínka se zavazováním za krk, jež mají především bikiny nebo potom jsou i plavky, které ramínka nemají vůbec, ta jsou zase žádaná z hlediska opalování. Ovšem ne všechny druhy plavek tyto možnosti umožňují. Ohledně podprsenky u plavek je také možnost pořídit si plavky s kosticemi, což ocení především ženy s velkými ňadry, ale také bez nich.

Dále je tu otázka samotného střihu. Především u plavek, které mají spodní díl zvlášť, mohou být kalhotky různě vypasované, vcelku nebo na zavazování na boku či dokonce jako tanga. Zapomínat by se nemělo ani na barvu, která plavkám také dodá určitý styl.

Jednodílné plavky

Klasické jednodílné plavky se, jak již název napovídá, skládají z jednoho kousku látky. Jejich charakteristickým znakem je, že překrývají celou přední část ženského těla a potom sahají minimálně do poloviny zad. Přesto tento jednotný vzhled mají poměrně rozmanité variace a střihy, které jim dodávají originální vzhled. Celkově více obtahují tělo, zároveň ho ale neodhalují, a tak do jisté míry zakrývají nedostatky, které chtějí některé ženy schovat.

Tato přiléhavost ale patří mezi nesporné výhody dámských jednodílných plavek nejen kvůli tvarování těla, ale také proto, že se v nich mnohem lépe plave. Proto mají plavkyně tento druh plavek, protože je nijak neomezuje v jejich plavání. Voda vám celkově bude snadno klouzat po těle a nebude vás nic zpomalovat. Zároveň se nemusíte obávat, že by se vám některá část plavek při nesprávném skoku nebo pohybu ztratila nebo rozvázala, jako je tomu u plavek dvoudílných. Jednodílné plavky jsou zkrátka sázka na jistotu, které můžete věřit.

Bikiny

Dvoudílné plavky neboli bikiny jsou vhodné pro odvážnější dámy, neboť toho mnohem více odhalují. Tento druh plavek lze vidět na již zmíněných římských mozaikách ze starověku, přesto svému účelu začaly sloužit až od 60. let minulého století, kdy se proslavily filmem A bůh stvořil ženu. Do té doby sporadicky se objevující bikiny zažily boom, čímž se dostaly do všeobecného povědomí. Skládající se ze dvou dílů, kdy jeden zakrývá ňadra a druhý rozkrok.

Podprsenka může mít mnoho podob, neboť může být se zavazováním za krk, na klasická ramínka nebo třeba úplně bez ramínek. Rovněž košíčky mohou mít rozmanité tvary. U spodního dílu dvoudílných plavek už taková rozmanitost není, ale přesto lze najít menší i větší kalhotky, přičemž ty, jež zakrývají opravdu jenom to nezbytné, se nazývají mikrokiny. Zároveň je lze pořídit i v podobě tanga nebo jako klasické kalhotky.

Tankiny

V pozdních devadesátých letech se pomalu začala vytrácet móda, odhalující co nejvíce kůže. To se podepsalo také na střihu a celkovém designu plavek, jež byl právě v této době úplně překopán. Ženy zatoužily po plavkách, které budou nejenom pohodlné a dobré na plavání, ale přitom nebudou natolik otevřené jako bikiny, ani tak uzavřené jako jednodílné plavky. Proto byly vytvořeny tzv. tankiny, které představují kombinaci těchto dvou plavkových střihů. Jedná se o dvoudílné plavky, jejichž spodní díl se skládá z klasických kalhotek, ovšem vrchní díl představuje kousek podobný dámskému tílku.

Bříško je tedy schované, ale přesto je zachováno rozmezí mezi kalhotkami a vrchním dílem plavek. Jejich výhodou je, že ženy, které jsou stydlivější, se v nich budou cítit příjemněji, popřípadě mohou horní delší díl vyměnit za klasický. Z tankin lze tedy v mžiku udělat klasické bikiny. Jejich nevýhodou naproti tomu je, že mohou při plavání mírně omezovat, stejně jako následně při opalování.

Monokiny

Ačkoliv by název mohl vést k mylné představě, že se jedná o obyčejné jednodílné plavky, monokiny představují samostatnou kategorii plavek. Určeny jsou především pro ženy a dívky s dostatkem sebevědomí, které se nebojí ukázat, neboť pointa u těchto plavek spočívá v tom, že se jedná pouze o spodní díl. Monokiny jsou v podstatě jednodílné plavky, které se ale skládají jenom ze spodního dílu.

Ten může být nošen jako jednoduché kalhotky, tedy v podstatě se jedná o nošení jenom spodního dílu klasických bikin, nebo se může jednat o speciální kalhotky s ramínky, které jsou napnuté mezi prsy. První monokiny byly představeny světu už v roce 1964, kdy je vymyslel americký módní návrhář, pocházející původně z Rakouska. Jeho volnomyšlenkářská představa dámských plavek, které nezakrývají ňadra, se brzy uchytila a dnes se tak s nimi na pláži také můžete setkat.

Burkiny

Spojením arabského slova burka, což je arabský tradiční zahalující ženský oděv, a slova bikiny, vznikl netradiční dámský koupací oděv burkiny. Burkiny jsou rozšířené především v islámském prostředí, neboť ženu téměř neodhalují, a tak jsou z náboženského hlediska přijatelné. Plavky burkiny jsou tvořeny dvěma díly, které společně zahalují celé ženské tělo, kromě konečků rukou a nohou a obličeje.

Tento druh plavek musí být vybírán pečlivě, neboť musí být dostatečně zahalující, ale zároveň dostatečně lehký a volný pro plavání. Vyráběny jsou tedy především z elastických syntetických vláken, které umožňují plavání, ale přitom dodržují veškeré tradice pro tento druh obleku. V některých zemích se ale můžete setkat s jejich zákazem a to především z hygienického hlediska, ačkoliv lze nalézt i místa, kde jsou zakázaná, proto představují náboženský symbol.

preloader