Móda

Pánské župany

Ačkoliv župany vypadají jako převlečník určený spíše pro ženy, opak je pravdou. Pravidelné nošení županů se objevilo přibližně v 18. století a zavedli jej muži. Tehdy se jednalo o orientální zboží, které přitahovalo pozornost a díky kvalitě a druhu látky si ho mohli dovolit jenom opravdoví boháči. Pokud bychom ale chtěli být detailisté, dalo by se zajít až do Japonska, kde se kimono a yukata bez podšívky nosí jako župan po mnoho staletí.

Více

Rozdíl spočívá v tom, že japonské verze pánského županu se mohou nosit i ven a jsou určeny pro mnoho příležitostí jako klasické oblečení, ale u nás se župan spojuje se soukromím a intimitou. Není to způsobeno jenom tím, že do pánského županu můžete jít nahý popřípadě pouze ve spodním prádle, ale také tím, kam v něm můžete vyjít. Pánský župan je vhodný na domácí nošení, potom například do sauny, k bazénu, do nemocnice nebo do lázní. Pro župan jsou jednoduše vymezena všechna místa, která souvisí s hygienou. I přesto má ale poměrně velkou škálu uplatnění.

K čemu je župan užitečný

První otázkou, kterou byste si měli položit v případě, že se chystáte si pořídit pánský župan, je, k čemu se vám vlastně taková věc doma bude hodit. Předně se jedná o velmi pohodlnou záležitost. Pánský župan lze nosit na spodní prádlo popřípadě na pyžamo, ale také jednoduše na nahé tělo, což jistě ocení muži, kteří jsou neradi omezování oblečením. Kromě toho budete díky nahotě připraveni hned skočit na věc se svou drahou polovičkou. Dále při nošení županu odpadá nutnost úplně se po sprše otírat, neboť materiál, ze kterého je župan vyroben, má savé vlastnosti. A to platí nejen pro trup, ale také pro vlasy, které si stačí jenom přetřít a potom je schováte do kapuce od županu.

Praktické je také zavazování županu na pásek, protože si ho každý může nastavit podle sebe, ti co preferují volnost, jej nemusí zavazovat vůbec. Užitečné jsou na županu i kapsy, do kterých si můžete vkládat drobnosti. Mimo to, jak je výše řečeno, pánský župan lze nosit i jinde, než jenom doma v soukromí.

Pečlivě volte střih a barvu

Pokud vás možnosti pánského županu přeci jenom oslovily, potom si při výběru dávejte pozor na volbu střihu a barvy. Pánské župany se stejně jako ty dámské prodávají v několika délkách, ovšem co může být sexy v dámském provedení, nemusí nutně vypadat dobře na pánech. Řeč je o krátkých županech, jejichž délka dosahuje maximálně do poloviny stehen.

Pro muže jsou obecně nejvhodnější župany klasické délky přibližně po kolena. Extravagantně by mohl vypadat i župan dlouhý, sahající po kotníky. Stejná pravidla jako pro střih platí také pro barvu. Zatímco ženy jsou v červeném županu naprosto neodolatelné, pro muže je tato barva spíše nevhodná. Mezi další „ženské“ odstíny županů patří například žlutá, růžová nebo jakákoliv barva se vzory. Mužům sedne spíše tmavší župan, například hnědý, tmavě zelený, modrý nebo černý.

Uvažujte o materiálu

Pánské župany se vyrábějí z několika různých látek. Pro pohodlí a zachování tepla jsou vhodné pánské župany vyráběné z froté nebo bavlny. Oba tyto materiály spolehlivě pohlcují vodu a navíc jsou na dotek měkké a kypré. Také na nich dobře drží uvázaný pásek, což se tak úplně nedá říct o hedvábných nebo saténových pánských županech. Ty sice vypadají na pohled opravdu luxusně a draze, ale jejich hebkost a lesklost nevyhovuje každému.

Často budete ohrožováni statickou elektřinou a župan vám po těle bude klouzat. Přesto se jedná o druhý nejoblíbenější materiál, ze kterého se pánské župany vyrábí, protože je velmi šetrný k pokožce a potom pro svůj vzhled. I tento materiál je savý, ale již ne tolik, jako klasické pánské župany z froté nebo bavlny. Pro muže, kteří mají rádi opravdu teplo či si chtějí zahřát klouby, jsou vhodné župany z vlny.