Móda

Pánské bundy

Zatímco někteří touží po neviditelném plášti, který by je schoval, jiní touží po svršku nebo plášti, který by na ně naopak upozornil. Slyšet v dnešní uspěchané době „Vám to dnes sluší.“ nebo „Ta bunda je moc pěkná, to máte novou?“ je téměř nemožné, pokud na to nemáte to správné vybavení. Pánské stylové bundy jsou ale dobrým začátkem, neboť v nich si vás všimne opravdu každý.

Více

Taková pánská bunda je ale nejen estetickým, ale také praktickým doplňkem vašeho šatníku, neboť vás ochrání proti větru, zimě i vodě, ať už se vypravíte kamkoliv a to ve kterékoliv roční době. Díky tomu, že se bundy dělají z mnoha různých materiálů, si můžete vybrat přesně takovou, která bude odpovídat nejen vašim nárokům podle vzhledu, ale také podle toho, co v ní budete chtít dělat.

Zatímco některé bundy mohou z fleku nahradit saka nebo jiné reprezentativní svršky, některé z vás namístě mohou udělat drsňáka, jako je tomu například u křiváka nebo bombera. Na procházku potom můžete vyrazit v softshellové bundě, která je dobrá i pro různé druhy sportů. Zkrátka pánské bundy nabízejí opravdu širokou škálu možností, co v nich lze podniknout.

Pánské bundy podle střihu a stylu

U všech kousků oblečení, které mají nějaké praktické hledisko, je vždycky nutné hlídat právě to, jak se ono hledisko naplňuje. V případě bundy je to ochrana proti větru a vodě, proto je potřeba si ohlídat, že bunda, kterou si pořizujete, je dostatečně dlouhá, aby vám pod ni nefoukalo a měla kapuci, abyste nezmokli. To jsou základní aspekty. Prvním je tedy zmíněná délka, která se u pánských bund pohybuje od krátkých džínových bund těsně do pasu po bundy lyžařské, které mohou sahat až do poloviny stehen.

Délka bundy by měla odpovídat účelu, pro kterou si ji kupujete. Praktickou součástí bundy je za všech okolností kapuce, která bývá i v mnoha případech odepínací. Dobrou volbou jsou potom bundy s vysokým límcem, který se dá v případě nutnosti ohrnout tak, aby vás chránil před studeným větrem, šlehajícím do obličeje. Střih bundy je také víceméně určen i materiálem, ze kterého je bunda ušita. Přesně podle tvaru těla je nutné vybírat pevné tvrdé bundy, jako jsou ty z kůže nebo džínoviny.

Větší prostor poskytují softshellové bundy nebo různé látky s příměsí bavlny nebo vlny. Styl rovněž určuje zapínání bundy, které je sice z drtivé většiny na zip, ale záleží i na tom, jak daný zip vypadá nebo jestli ho lze třeba například překrýt záhybem bundy.

Pánská bunda pro drsné muže

Bunda je bunda, ale křivák nebo bomber není jenom tak ledajaká bunda. Takový křivák je motorkářská bunda vyrobená z kůže, která má doslova a do písmene svůj vlastní styl. Původně byla určena pro motokáře, protože svým designem měla co nejlépe ochraňovat proti větru, ale díky svému „křivému“ vzhledu se dostala užšího výběru a dnes je všeobecně oblíbená. Jejím charakteristickým znakem je zip našitý nakřivo, podle čehož dostala svůj název. Další součástí křiváku jsou výrazné kapsy a vysoký límec.

Nejtypičtější barvou pro křivák černá s výraznými stříbrnými zipy. Podobně specifická je také bunda bomber, kterou si oblíbili především skinheadi. Tato bunda byla pro změnu určena nejdříve letcům a pilotům, na které v kokpitu táhlo. Tento design velké bundy se objevil proto už za války, ale do širšího povědomí se dostal později. Bunda vypadá jako nafouklá, má stahovací lemy jak na rukávech, tak v pase, ale zbytek bundy je prostorný. Díky pevnému materiálu spolehlivě ochrání proti profouknutí.

Pánská softshellová bunda pro sportovce

Velmi oblíbeným se také v posledních letech stal materiál softshell, který je lehký a vzdušný, ale zároveň voděodolný a neprofouknutelný. Pánské softshellové bundy jsou velmi pohodlné a dobře vypadají. Jelikož softshell je jemný, bundy z něho mají rovnaké vlastnosti, což je výhoda především pro různé sportovní aktivity. Bundy ze softshellu nejsou na těle těžké a díky vůli, kterou materiál má, nejsou ani nijak upnuté nebo úzké.

Pánské softshellové bundy jsou také paropropustné, což oceníte především na delších procházkách, túrách nebo při jiných pohybových aktivitách, na které se tyto bundy hodí. A při žádné z nich vás přitom nemůže překvapit počasí, protože jak již bylo řečeno, softshell je zároveň voděodolný a vítr jím jen tak neprojde. Kromě klasického použití jako bundy vás tedy softshellové bundy pro pány zajistí ještě jako pláštěnka a větrovka.

Pánské bundy na zimní sporty

Zatímco softshell využijete především na jaře a na podzim, kdy jsou časté plískanice, na hory musíte vyrazit v zateplené bundě. Pánské bundy na zimní sporty je nutné vybírat s rozmyslem, přičemž rozhodně v tomto případě platí, že je lepší koupit lepší a kvalitnější výbavu, která vám ale bude sloužit několik let, než nekvalitní výrobek, ve kterém si ani požitek z lyžování neužijete. Při rozhodování, jakou bundu na lyžování si koupit, se zaměřte na vlastnosti, které bunda má.

Především by měla být nepromokavá, abyste se po prvním pádu z lyží nemuseli jít hned převlékat, a zároveň paropropustná nebo alespoň obsahovat určité větrací otvory. Jde o to, že při sportu se zpotíte, což by vaše bunda měla být schopná zvládnout. Lépe se jí to ale samozřejmě zvládá s funkční spodní vrstvou, kterou byste měli mít na těle. Dalším požadavkem na lyžařskou bundu by jistě měla být větruodolnost, protože při jízdě na lyžích to někdy může být pořádný fičák. A právě takový fičák může vést k pádu, ze kterého by ale vaše bunda měla vyjít vcelku. Hleďte na materiál, který by měl být i částečně odolný proti roztržení.

preloader