Móda

Dámské župany

I ženy mají své dny, kdy si potřebují odpočinout a jenom tak polehávat bez práce. Žádné povinnosti, žádné starosti, jenom vy, župan, knížka a jídlo do postele. Tak vypadá ideální den, všechno se smí, ale nic se nemusí. Dámské župany jsou pro takové dny jako stvořené – jsou totiž měkké, je v nich příjemně teploučko a lze se do nich zachumlat lépe než pod deku.

Více

A to platí i pro případ, že se rozhodnete vlézt do horké vany se spoustou pěny, vínkem hezky na dosah ruky a zapálenými svíčkami. Až totiž z toho ráje budete muset vylézt, župan se o vaši pokožku postará, kromě toho zajistí, aby vám bylo příjemně teploučko. Účelem županu ale není jenom přikrýt vaše tělo, ale také z něho odstát zbytky vody po koupeli, takže funguje jako dva v jednom. Využití dámských županů je poměrně pestré, neboť v nich můžete chodit doma v soukromí, kdy pod ním můžete chodit tzv. na Evu nebo ve spodním prádle či v pyžamu, dále lze župan obléknout například v lázních, v sauně, u bazénu nebo v nemocnici.

Materiál

Každá látka má jiné vlastnosti, proto byste měla mít jasno, z čeho by měl být váš župan vyroben. Základní jsou čtyři druhy materiálů a to froté, satén či hedvábí, bavlna nebo vlna.

  1. Froté je velmi pružný materiál, který dodává županu pěkný vzhled, a hodně saje. Na omak je froté příjemně měkké a nadýchané, přesto je objemově standardní, takže to nebude, jako kdybyste na sobě měli péřovku.
  2. Druhým nejoblíbenějším materiálem je bezesporu satén nebo hedvábí. Dámské župany z takové látky mají punc luxusu a vypadají jako velmi drahé a náročné na údržbu. Vůbec tomu tak ale není. Saténové dámské župany jsou hebké a hladké, příliš vás nezahřejí, protože nemají chloupek, ale na pokožce příjemně chladí. Hodí se spíše na letní období.
  3. Bavlněné dámské župany jsou rovněž klasikou. Spolehlivě sají a k pokožce jsou šetrné a jemné. Podobně také vlna, ta ale také hodně hřeje, proto se hodí spíše pro chladnější podnebí.

Zapínání

Když se řekne župan, většina lidí si představí klasický župan, který se v pase převazuje páskem. Jedná se o převažující styl, snadno se zaváže i rozváže, díky dlouhému pásku si každý může nastavit pohodlnou délku a utáhnout si ho po svém. Znamená to, že ho můžete mít i na tělo, což s ostatními zapínáními nelze. Dalším druhem je dámský župan se zapínáním na knoflíky, který vypadá velmi stylově a neotřele.

Župan se zapínáním na knoflíky má ale už danou jistou velikost, to znamená, že se nemusíte do každého vejít a budete muset sáhnout po nadměrné velikosti. Na druhou stranu se ale takové zapínání samo nerozváže a nerozhalí, co nemá, takže máte jistotu, že zůstanete v teple. Výhodné je také pro dámy s těhotenským bříškem, kterým by se klasický župan mohl rozhalovat. Pro těhotné ženy jsou dobré i župany se zapínáním na zip, které také po zapnutí zůstanou tak, jak mají.

Střih

Dámské župany se od sebe dále liší střihem. Jistá podobá dámského županu je sice daná, ale může se v jistých aspektech proměňovat – jedná se například o délku, kapuci a kapsy. Délka dámského županu závisí na tom, jakým způsobem chcete župan nosit. Pokud chcete zaujmout doma, zvolte župan krátký s délkou maximálně do poloviny stehen. Na pohodlí a na nošení i mimo zdi domova je vhodnější župan střední nebo dlouhý.

Střední je délky přibližně po kolena, dlouhý klidně až po kotníky. U dámského županu se můžete také narazit na modely, které mají kapuci. Pod ni lze schovat například mokrou hlavu nebo ji použijte jenom tak na zachumlání. Správný župan by měl disponovat alespoň dvěma kapsami, do kterých si můžete dávat drobnosti soukromého až intimního charakteru.

preloader