Móda

Sukně

Sukně, sukýnka nebo zastarale suknice je název, označující moderní a stylový kousek, hodící se pro mnoho příležitostí. Sukně existují buď ve spojení s šaty, kdy představují jejich spodní část, nebo samostatný kousek oblečení, který si můžete vzít například k tričku nebo tílku. Dámské sukně jsou univerzální součástí outfitu, neboť v nich můžete vyrazit jak na neformální setkání, tak na společenské akce.

Více

I muži dříve viděli v sukních potenciál, proto můžete vidět například faraony nebo muže na starověkých malbách v sukni, ovšem dnes je plně využívají především ženy. I těm sukně vyhovovaly v dřívějších dobách, i když to souviselo především s hygienickým hlediskem, konkrétně s menstruací. S moderní dobou se samozřejmě ale rozvinulo mnoho hygienických pomůcek, a proto sukně mohou plně rozvinout své čistě estetické možnosti. Díky velmi rozmanitým střihům a látkám, ze kterých se dámské sukně vyrábějí, mají všechny ženy po čem sáhnout.

Od suknic k minisukním

První sukně byly objeveny přibližně 4 000 let před naším letopočtem, přičemž vyráběné byly se slámy nebo jiných travin. Sloužily k zakrytí genitálií a částečně také k zahřátí. Tyto sukně byly ještě delšího charakteru, ale potom přišly z hlediska tradičního oblečení do módy sukně krátké. Ty nosily ženy v Číně a jejich „minisukně“ pobuřovaly například muže z Evropy, kteří měli příležitost je vidět. Ve středověku a především potom v novověku ženy nosily rozměrné a velké suknice, které musely být nasazované na složité konstrukce, aby vůbec držely svůj tvar.

Jejich velikosti se ale postupně v 19. století zmenšovala, až se na konci tohoto období pozvedla od země. Ve dvacátém století si prošly sukně v rukou žen mnoha změnami. Původně byly ve 20. letech kratší, potom ve třicátých opět delší, aby se postupně mohlo v uvolněných sedmdesátkých dojít k sukním délky sotva zakrývající spodní prádlo. Po této éře musely sukně ustoupit oblíbenějším kalhotám, ovšem dnes jsou opět velmi žádané.

Sukně podle materiálu

U dámských sukní je v dnešní moderní době opravdu velký výběr. Rozhodujícím aspektem může být například materiál, ze kterého je sukně vyrobená. Velmi oblíbené jsou klasické džínové, které mohou být úzkého a rovného nebo trochu zvoncovitého tvaru. Dámské džínové sukně jsou především kratšího charakteru a dosahují běžně délky zhruba po kolena. Velmi dobře k nim vypadají i různé doplňky v podobě punčocháčů nebo legín. Upnuté sukně třeba pouzdrové jsou vyráběné nejčastěji z bavlny nebo umělých materiálů, které jsou pružné a přizpůsobí se ženskému tělu. To potom v takto střižené sukni dobře vynikne.

Ovšem bavlněné nebo plátěné dámské sukně mohou být i širší, třeba doplněné o spodničku. Jisté sukně se vytvářejí dokonce z krajek nebo hedvábí či tylu, ovšem krajkové bývají podšité nějakou látkou alá spodnicí. Na zimní měsíce jsou potom nejvhodnější teplé vlněné nebo manžestrové sukně.

Sukně podle tvaru

I jednotlivé střihy by se daly dělit do kategorií. Asi nejznámějším tvarem jsou tzv. áčkové sukně, které se od pasu rozšiřují. Ačkoliv ale mohou působit jako univerzální kousek, nejsou vhodné pro všechny typy postav. Především ženy s typem postavy hruška nebo jablíčko by si áčkem mohly uškodit. Dalším druhem jsou již zmíněné pouzdrové sukně, které jsou upnuté a perfektně přitom obtahují dámské křivky.

Speciální tvar dále mají balónové sukně, které jsou stažené v pase a potom v lemu, tedy vytvářejí jakousi představu balónu. Tento styl ale sluší především štíhlým ženám. Sukně mohou být rozděleny i podle délky od tzv. maxi sukně, sahající až na zem, po minisukně, které jsou svým sexy střihem doslova provokativní. Podle vzhledu mohou být dále sukně zavinovací, na knoflíky, s řasením nebo skládáním či bez těchto dodatků.

Sukně podle příležitosti

Dámská sukně je studnice možností, neboť ji lze využití téměř pro jakoukoliv příležitost. I tak jsou ale některé typy pro určité akce vhodnější, než jiné. Pokud se chystáte do společnosti a potřebujete formální oblečení, vhodná bude především sukně pouzdrového střihu. Kromě pouzdrové sukně můžete vyrazit i v nabírané či balónové sukni, pokud bude v přijatelné barvě a střihu alespoň délky po kolena. Vhodným materiálem na sukni do společenského prostředí je krajka.

Pokud je ale nutné mít pro danou událost schované celé nohy, lepší budou šaty než dlouhá sukně. Dlouhou maxi sukni využijete především v létě nebo do nějaké uvolněné atmosféry, jako jsou soukromé oslavy. Sukně jsou pro léto jako dělané, neboť větrají a snadno se dají přehodit například přes plavky. Stejně tak jsou pro neformální či dokonce každodenní nošení vhodné jednoduché splývavé sukně z téměř všech materiálů a všech délek a střihů.

Speciální druhy sukní

I když jsou sukně víceméně univerzálního charakteru, přeci jen na některé věci všechny druhy nebudou. Například na sport budete muset sáhnout po speciálních sportovních sukních, které jsou funkční a především mají potřebný střih a délku, jež zachovává potřebnou volnost pohybu. Speciální sukni budete dále potřebovat například na břišní či španělské tance jiné podobné sporty.

A pro zimní období existují speciální zateplené druhy dámských sukní, ve kterých vám nebude zima ani při velmi nízkých teplotách.

Ačkoliv sukně v moderním světě nosí především ženy, někde se můžete setkat s typickou mužskou sukní. Jedná se o speciální sukně tzv. kilty, které jsou běžně v Irsku a Skotsku. I v některých dalších zemích, především těch rozvojových, se můžete setkat s muži v sukních.

preloader