Červené lodičky

Červené lodičky potěší každou vnímanou ženskou duši

Tento typ obuvi zná lidstvo už pěkně dlouho, nosí se dokonce i v pánské variantě. Nicméně, když se řekne lodičky, určitě se každému vybaví dámská verze. Tu v minulosti zakazovala různá společenství, protože šlo o symbol takzvané „high-society“. Což ovšem přirozeně rozčilovalo ty, kteří si nemohli podobný rozmar dovolit. Dnes už je situace trochu odlišná a lodičky má doma snad každá žena – tedy minimálně jedny!

Polovina devatenáctého století odstartovala nevídaný rozmach

Lodičky se rozšířily ve společnosti hlavně ve druhé polovině 19. století, kdy už bylo možné obuv vyrábět strojově. Pokud se totiž vyráběla ručně, byla mimořádně drahá. Jistě, tak je tomu i dnes, nejen u bot, ale třeba u zakázkového šití obleků a podobně. Náklady na výrobu díky tomu významně poklesly a následující století pak stalo stoletím lodiček.

Dokonce asi tak, jako byl devatenáctý věk nazýván běžně stoletím páry. V dámském šatníku jsou dnes už opravdu nenahraditelné, jak známo, obuv je důležitější než džíny nebo doplňky a pro některé majitelky znamená opravdu cenný sběratelský artikl. A červená tu hraje důležitou úlohu!

Číslem jedna je určitě sladění barev s oblečením, takže sázka na klasiku, jako jsou třeba červené lodičky, je určitě dobrou volbou. A rozhodně je nemusíte nosit jen během parných letních dnů. To zvláště proto, že s výjimkou mrazů, kdy určitě bude lepší dát šanci kozačkám nebo obecně teplejší obuvi, se hodí do každého počasí. O nohu bude postaráno podobně jako třeba u sandálů, kůže bude mít možnost dýchat a nehrozí, že by došlo k nějaké zdravotní komplikaci. Takže, i to je výhoda lodiček, pokud pomineme význam módy.

Lodičky tu budou pravděpodobně navždy…

Možná nebudou pokaždé červené, protože hodně oblíbená je i bílá nebo černá kolekce, samozřejmě nevyjímaje ani netradiční barevné odstíny. Je ale pravdou, že dámské lodičky jsou až takovým hitem, že nezmizí z botníků ze dne na den – naopak, spíše se stanou s postupujícími desetiletími ještě více jejich pevnou součástí.

Dají se přeci nosit do práce, kde oslníte kolegy i šéfa. Můžete si je vzít na procházku po městě, nákupy nebo různé společenské akce, kde se vyžaduje cokoliv jiného než neformální oděv. Prakticky vždy s nimi zazáříte, je jen minimum věcí – včetně sportovních aktivit – co se dají dělat zásadně bez lodiček.

Pojďme se také podívat hlouběji do historie. Zatímco na dvoře bourbonských králů ve Francii byly lodičky – respektive jejich původní verze – hodně oblíbené a nosil je i sám panovník, v antice bylo zcela běžné, že podobnou obuv nosila lazebnice nebo poskytovatelka erotických služeb za úplatu. Tehdy však samozřejmě šlo o obuv na vysokém podpatku, která se nedá s dnešními lodičkami srovnat, i když vezmeme v potaz eleganci nebo kvalitu materiálu, ze všech bodů vyjde antická verze jakožto poražená.

Červená je barva ohně, zamilují si ji nejen vášnivé dámy

Klasická červená lodička je hitem sezóny. Proč? Inu zkrátka proto, že ladí s ohnivou povahou mnohých žen, které jim dávají přednost. Červená se prostě nenosí jen tak, i kdyby šlo o jemnější světlý odstín. Od druhé poloviny devatenáctého věku, kdy lodičky poprvé začala vyrábět americká továrna na výrobu obuvi ve velkém, ušla naše společnost dlouhou cestu.

Dnes byste snad ani nenašli ženu, která by neznala nějakého výrobce lodiček. A nemít alespoň jedny lodičky ve skříni? To by byl hřích, srovnatelný snad jen s nošením sandálů a ponožek současně. Zkrátka a dobře něco neodpustitelného, co se musí okamžitě napravit – jen tak totiž bude moci takzvaná módní policie zapomenout a posléze se o celé věci také přestane konečně mluvit…