Móda

Dámské boty

Proč si čert natloukl nos? Protože vyletěl z elektriky bez klobouku a především bos. Vy už si ale nikdy natloukat nos nemusíte, protože dámské boty tento problém estetickým a praktickým způsobem řeší.

A řešily je už před 40 000 lety, neboť na užitečnost obuvi tehdy přišel i pračlověk, který se musel neustále přesouvat z místa na místo, a v botách to bylo mnohem pohodlnější. V dnešní moderní době jsou to především ženy, které jsou s obuví v jakékoliv podobě silně provázané. Každý si okamžitě představí ženu s obrovským botníkem plným kozaček, lodiček, sandálů, tenisek, pantoflí a dalších módních kousků.

Obecně je fakt, že některé druhy bot lze vzít opravdu jenom k určitému outfitu, neboť jinak by to mohlo vypadat nevhodně a společensky nekorektně. Přesto je ženský vztah k botám z jistého hlediska přeceňován. Vždyť boty jsou přeci praktické, tak proč nemít víc praktických věcí, když to jde?

Společenská obuv

Kamenem úrazu jsou pro ženy společenské boty na podpatku. Ačkoliv stačí mít pro formální příležitosti jedny univerzální lodičky, ženy v této oblasti nikdy nepodceňují situaci a raději se zásobují hned několika dalšími společenskými botami navíc.

Z hlediska elegance a formálnosti je důležité u společenských bot zhodnotit výšku jejich podpatku a také jeho tvar. Mnohem vkusnější jsou boty na úzkém vysokém podpatku nebo na malém klínku, tlusté podpatky vypadají příliš robustně.

Jistým aspektem je také otevřenost boty, protože zatímco lodičky celou nohu kryjí, jiné společenské boty se mohou skládat jenom z pásků a odhalovat tak nohu. Zde nezbývá než vybírat opatrně, především z důvodu přečuhujícího palce a dalších nevkusných důvodů. Za společenské boty jsou do jisté míry a v určitých situacích považované také dámské kozačky. I u nich ale musí být zachováno jisté dekorum.

Zimní obuv

Zimní období s sebou přináší nejen to hezké, jako je sníh a Vánoce, ale také starosti, jak se obléknout elegantně, ale přitom teple. Tuto výhodnou kombinaci vám mohou nabídnout například dámské zimní kozačky, které bývají nejen dobře zateplené, ale jak je řečeno výše, jsou vhodné i na některé společenské události.

Dámské kozačky se rozlišují podle stylu, šněrování a výšky boty. Podle stylu lze najít mezi kozačkami ležérní boty, dále elegantní černé nebo zkrátka pohodlné buffy, ze kterých kouká kožešina. Šněrování nebo celkové zapínání boty také určuje její vzhled.

Mnohem pohodlnější a také praktičtější je vlézání o boty na zip, který je schovaný po straně, zatímco přední strana zachovává zdání elegance nadbytečným šněrováním. Výška bot je potom důležitá nejen z důvodu sladění k outfitu, ale také pro výšku majitelky bot. Dámské kozačky mohou být vysoké až po stehna, které ale mohou ženy menšího vzrůstu opticky zmenšovat, dále jsou kozačky výšky po kolena, do poloviny lýtek nebo po kotníky. Vždy musíte zohlednit svou výšku, ale také styl, ke kterému se jaká kozačka bude nejvíce hodit.

Ležérní a letní obuv

Po oddělení společenské a zimní obuvi toho už moc nevybývá. Z ležérní a volnočasové dámské obuvi jsou nejdůležitější kategorií tenisky, které se hodí jak na profesionální sportovní aktivity, tak na prosté procházky se psem nebo běhání po zahradě. Právě pro tuto pestrou škálu využití dámských tenisek je nutné zohlednit způsob, jakým botu budete využívat konkrétně vy.

Jak často je budete nosit, na co je budete používat a jak náročné vaše aktivity budou. Po teniskách jsou dalším nutným párem bot ve vašem botníku sandály nebo pantofle, které pomohou překonat horké letní dny. Daleko v nich většinou nedojdete, ale na krátké procházky nebo na trávení dne u vody, jsou přímo perfektní. Některé druhy sandálů lze nosit i jako společenskou obuv.