Móda

Trenýrky

Muži jsou na své spodní prádlo velmi citliví. Musí splňovat určité standardy, být pohodlné a zajišťovat všechno potřebné. Pánové mají při výběru oblečení pro zakrytí svých intimních partií hned několik možností, které se od sebe liší především velikostí a tedy i mírou použitého materiálu.

Více

Nejméně látky lze nalézt u slipů, které jsou obecně oblíbenější u starších generací. Druhým větším spodním prádlem jsou boxerky, které jsou nejrozšířenější mezi mladými muži. A třetím druhem jsou nohavičkové pánské trenýrky, které by se daly přirovnat k delším pánským kraťasům, neboť dosahují obvykle délky zhruba po kolena nebo v kratším případě do poloviny stehen.

Než se více rozšířily boxerky, patřily trenýrky k top nakupovanému spodnímu prádlu mezi muži. Dnes již jejich popularita klesá a to především z důvodu, že se pod kalhotami mohou mírně boulit nebo krabatit, což nevypadá vzhledně. Muži proto dávají přednost přiléhavým boxerkám, což ale není nezbytně nutné, neboť i klasické trenýrky mají co nabídnout.

Spodní prádlo s minulostí

Trenýrky za sebou mají poměrně dlouhou minulost, najít byste je totiž mohli i pod tógami starověkých Římanů. Tehdy se trenýrkám říkalo ubligaculum. Ačkoliv už tehdy si muži považovali jejich volnosti a prodyšnosti, kterou poskytují, na nějakou chvíli se potom trenýrky ztratili z dohledu historie. Krátká zmínka se o nich ale najde i v tak důležité válce, jako je ta občanská v USA, kde se nosily trenýrky z flanelu, který hřeje.

Velký boom ale zažily trenýrky společně s boxerkami ve třicátých letech minulého století, kdy se nejvíce začaly podobat dnešním modelům. V pase byly do gumy a jejich střih byl víceméně volný, takže poskytoval dostatek prostoru. Během čtyřicátých let se dokonce objevily na trhu pánské trenýrky, které měly i poklopec s otvorem. Dnes jsou trenýrky velmi oblíbeným spodním prádlem především pro svou širší využitelnost, protože trenýrky jsou jediným oblečením určeným pro zakrývání intimních míst, které lze nosit i jako kraťasy.

Pánské boxerky podle materiálu

Při výběru trenýrek je důležité zaměřit se na materiál, ze kterého jsou vyrobené. Nejklasičtější trenýrky jsou vyráběné ze směsice různých látek, ve kterých převažuje bavlna. Bavlněné pánské trenýrky jsou ve své nejpřirozenější podobě, dobře se nosí a zároveň sají pot. Na druhou stranu ale mohou mírně hřát, především v teplých obdobích roku. Proto se možná objevily na trhu i pánské trenýrky z hedvábí a jiných jemných a saténových látek, které při doteku mírně chladí. Jsou velmi jemné, ale zároveň trochu kluzké, přičemž tento druh materiálu není vhodný pro každého.

Výhodou tohoto materiálu je, že je více splývavý a poddajný, takže se lépe sysluje pod oblečení. Trochu jinak je tomu v případě flanelových pánských trenýrek, které ocení především zimomřivý pánové obzvlášť v zimě. Flanel je velmi hřejivá látka, takže i trenýrky z ní mají tepelné vlastnosti.

Využití pánských trenýrek

Jak již bylo řečeno, pánské trenýrky jsou vcelku oblíbené proto, že je lze využít na více než jenom jeden účel na rozdíl od jiného spodního prádla. Ačkoliv jeho primární úkol je samozřejmě působit jako spodní prádlo a oddělovat tělo a svrchní oblečení, lze v nich podniknout mnohem víc. Někteří muži je využívají na domácí nošení například místo kraťasů. Otázkou ovšem je, jestli do nich ještě něco nosí, tedy jestli pod nimi mají jiné spodní prádlo, nebo ne.

Pro svou vzdušnost a prodyšnost jsou také oblíbené jako součást pyžama a to i mezi ženami. Trenýrky jsou totiž velmi prostorné a stahování na gumu není nijak násilné. Kromě toho lze v pánských trenýrkách vyrazit i k vodě, neboť vypadají velmi podobně jako nohavičkový styl pánských plavek.